Ayrı yaşamakta haklılık kanıtlanamamış olsa bile yanında bulunan müşterek çocuk için nafaka talebinde bulunabilir- Yargıtay Kararı

Nis 27, 2020 | Nafaka Avukatı

Ayrı yaşamakta haklılık kanıtlanamamış olsa bile yanında bulunan müşterek çocuk için nafaka talebinde bulunabilir

Tarafların müşterek çocuğunun davacı yanında bulunduğu anlaşılmaktadır. Davalı-davacı kadının açtığı bağımsız tedbir nafakası davasında çocuk için de nafaka talep etmiştir.

Davalı-davacı ayrı yaşamakta haklılığını kanıtlayamamış olsa bile yanında bulunan müşterek çocuk için nafaka talebinde bulunabileceği gözönünde tutulmadan mahkemece davanın tamamen reddedilmiş olması da usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 11.10.2011, E. 2010/14480, K. 2011/15469.)

Ayrı yaşamakta haklılık kanıtlanamamış olsa bile yanında bulunan müşterek çocuk için nafaka talebinde bulunabilir

Davacı kadın, davalı kocasıyla fiilen ayrı yaşadıklarını ikiz 2005 doğumlu Arda ve Bora adındaki ortak çocuklarının yanında yaşadığını belirterek; Türk Medeni Kanununun 197. maddesi uyarınca bu çocuklar nedeniyle tedbir nafakası talebinde bulunmuştur.

Türk Medeni Kanununun 197. madde uyarınca eş için tedbir nafakasına hükmedilebilmesi; davacı eşin ayrı yaşamakta haklı olduğunu kanıtlamasına bağlıdır. Ancak, davacı eşle birlikte yaşayan çocuklar için böyle bir gereklilik bulunmamaktadır.

Eşlerden her biri velayete tabi ortak çocuklarının bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlüdür (TMK. md. 182/2, 185/2, 330). Toplanan delillerle, tarafların fiilen ayrı yaşadıkları ve ortak çocukların da davacı kadın (anne) yanmda kaldıklarının
anlaşılmasına göre; mahkemece, tedbir nafakası dava tarihi olan 01.10.2007 tarihinden geçerli olmak üzere ortak çocuklar için davacı kadm yararına uygun miktardatedbir nafakasına karar verilmesi gerekirken, yetersiz gerekçeyle tedbir nafakası davasının reddine karar verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 26.01.2012, E. 2010/14457, K. 2012/1410.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.