Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Aynen iade isteği yoksa sadece bedele hükmedilmesi gerekir-Yargıtay Kararı

Aynen iade isteği yoksa sadece bedele hükmedilmesi gerekir

Davacı, dava dilekçesi ile 11 adet bilezik ve 1 adet kelepçenin evlilik birliği sırasında davalı tarafından bozdurularak harcandığını ve kendisine iade edilmediğini belirterek bunların toplam değerini 9500 TL. olarak gösterip bu bedelin tahsilini istemiş, bu miktar üzerinden nispi peşin harcı da yatırılmıştır.

Buna göre ziynet davasının konusunun 11 adet bilezik ve 1 adet kelepçe olduğu anlaşılmaktadır. Buna rağmen mahkemece dava konusu yapılmayan çeyrek altın, yüzük ve set takımının kabulüne karar verilmesi doğru olmadığı gibi, aynen iade isteğinin bulunmadığı dikkate alınarak sadece bedele hükmedilmesi gerekirken aynen iade karan verilmesi de doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 04.05.2011, E. 2010/6901, K. 2011/7672.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 15 Mart 2020 15:42

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.