Ayıplı Sıfır Araç Nedeniyle İhtarname

Ağu 1, 2020 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Ayıplı Sıfır Araç Nedeniyle İhtarname

X Tarihinde X renk X Tipte Aracı, X TL bedeli ile Muhatap sizden satın aldım. İş bu satım akdine dayanak olan aracımda gizli ayıp ortaya çıkmış olup , aracımın motorunda arıza çıkmış ve X servisi olan X servisinde motorunda gizli hata olduğu(Ayıplı Sıfır Araç), fabrika çıkışından kaynaklı olduğunu tespit edilmiştir.

 

Ayıplı Sıfır Araç Nedeniyle İhtarname Örneği

 

İHTARNAME

 

İHTAR EDEN :

ADRES    :

MUHATTAP   :

ADRES    :

İZAHI                      : Türk Borçlar Kanunu 227. Maddedeki seçimlik haklarımdan olan, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilme hakkımı kullanmak istememden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- X Tarihinde X renk X Tipte Aracı, X TL bedeli ile Muhatap sizden satın aldım.

2- İş bu satım akdine dayanak olan aracımda gizli ayıp ortaya çıkmış olup , aracımın motorunda arıza çıkmış ve X servisi olan X servisinde motorunda gizli hata olduğu, fabrika çıkışından kaynaklı olduğunu tespit edilmiştir.

3- TBK’nın 223. Maddesinin ikinci fıkrasında, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde,bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, ayıbın hemen satıcıya bildirilmesi gerektiği düzenlenmiştir ve iş bu ihtar kayıt altına alınmıştır.

4- Söz konusu gizli ayıp, aracımın motorunun içerisinde olmasından, tamir edilmesi durumunda, bütün motorunun sökülmesi nedeniyle değeri azalacak olup ve büyük bir maddi kaybıma neden olacaktır.

5- TBK 227. Maddesinin 4. Fıkrasındaki seçimlik haklarımdan ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini talep etmekte olup, söz konusu yasal talebimin reddedilmesi durumunda, davalarımı ikame edip, ayrıca söz konusu masraf ve kayıpların amacıyla tazminat davası açacağımı tarafınıza ihtar ederim.

SAYIN NOTER

Talebim ve beyanım üzerine dairenizde yazılan bu ihtarnamenin 1 adedin PTT ile muhataba tebliğine, bir adedinin dairenizde de daireniz dosyasında saklanarak, bir adedinin de tarafıma verilmesini talep ederim. tarih

                                                                                                                                                                             İHTAR EDEN

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.