Ayıplı Sıfır Araç Nedeniyle İhtarname

X Tarihinde X renk X Tipte Aracı, X TL bedeli ile Muhatap sizden satın aldım. İş bu satım akdine dayanak olan aracımda gizli ayıp ortaya çıkmış olup , aracımın motorunda arıza çıkmış ve X servisi olan X servisinde motorunda gizli hata olduğu(Ayıplı Sıfır Araç), fabrika çıkışından kaynaklı olduğunu tespit edilmiştir.

Ayıplı Sıfır Araç Nedeniyle İhtarname Örneği

İHTARNAME

İHTAR EDEN :

ADRES    :

MUHATTAP   :

ADRES    :

İZAHI                      : Türk Borçlar Kanunu 227. Maddedeki seçimlik haklarımdan olan, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilme hakkımı kullanmak istememden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- X Tarihinde X renk X Tipte Aracı, X TL bedeli ile Muhatap sizden satın aldım.

2- İş bu satım akdine dayanak olan aracımda gizli ayıp ortaya çıkmış olup , aracımın motorunda arıza çıkmış ve X servisi olan X servisinde motorunda gizli hata olduğu, fabrika çıkışından kaynaklı olduğunu tespit edilmiştir.

3- TBK’nın 223. Maddesinin ikinci fıkrasında, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde,bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, ayıbın hemen satıcıya bildirilmesi gerektiği düzenlenmiştir ve iş bu ihtar kayıt altına alınmıştır.

4- Söz konusu gizli ayıp, aracımın motorunun içerisinde olmasından, tamir edilmesi durumunda, bütün motorunun sökülmesi nedeniyle değeri azalacak olup ve büyük bir maddi kaybıma neden olacaktır.

5- TBK 227. Maddesinin 4. Fıkrasındaki seçimlik haklarımdan ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini talep etmekte olup, söz konusu yasal talebimin reddedilmesi durumunda, davalarımı ikame edip, ayrıca söz konusu masraf ve kayıpların amacıyla tazminat davası açacağımı tarafınıza ihtar ederim.

SAYIN NOTER

Talebim ve beyanım üzerine dairenizde yazılan bu ihtarnamenin 1 adedin PTT ile muhataba tebliğine, bir adedinin dairenizde de daireniz dosyasında saklanarak, bir adedinin de tarafıma verilmesini talep ederim. tarih

İHTAR EDEN

Son düzenleme tarihi 1 Ağustos 2020 11:33

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.