Ayıplı Malda Kira Bedelinden İndirim Yapılması

Ayıplı Malda Kira Bedelinden İndirim Yapılması

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların söz konusu olduğu durumlarda, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

Ayıp nedeniyle kira bedelinden indirim yapılabilmesi için bu ayıbın kiralananın kullanımını etkileyen ancak kullanma elverişliliğini ortadan kaldırmayan nitelikte bir ayıp olması gerekir. Söz konusu bu ayıbın kiraya verene bildirilmiş olması ve kiraya veren tarafından ayıbın giderilmiş olması da zorunludur.

Kira bedelinden indirim kendiliğinden gerçekleşmez. Kiracı, kiraya veren tarafından ayıbın öğrenilmesinden, giderilmesine kadar geçen süre için kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını istemiş olmalıdır. Hükümden de anlaşıldığı üzere, kiracı ayıpla orantılı olarak kira bedelinden indirim yapılmasını istemediği müddetçe, kiraya veren kira bedelinin tamamının ödenmesini isteyebilir.

Son düzenleme tarihi 25 Haziran 2020 20:56

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.