Ayıplı Malda Kira Bedelinden İndirim Yapılması

Haz 25, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Ayıplı Malda Kira Bedelinden İndirim Yapılması

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir. 

Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların söz konusu olduğu durumlarda, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir. 

Ayıp nedeniyle kira bedelinden indirim yapılabilmesi için bu ayıbın kiralananın kullanımını etkileyen ancak kullanma elverişliliğini ortadan kaldırmayan nitelikte bir ayıp olması gerekir. Söz konusu bu ayıbın kiraya verene bildirilmiş olması ve kiraya veren tarafından ayıbın giderilmiş olması da zorunludur

Kira bedelinden indirim kendiliğinden gerçekleşmez. Kiracı, kiraya veren tarafından ayıbın öğrenilmesinden, giderilmesine kadar geçen süre için kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını istemiş olmalıdır. Hükümden de anlaşıldığı üzere, kiracı ayıpla orantılı olarak kira bedelinden indirim yapılmasını istemediği müddetçe, kiraya veren kira bedelinin tamamının ödenmesini isteyebilir. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.