Ayıplı Mal Satışı Nedeniyle Sözleşmeden Dönme

Şub 5, 2020 | Genel Yazılar

Ayıplı Mal Satışı Nedeniyle Sözleşmeden Dönme

X NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

                                                                           

DAVACI                       : 

VEKİLİ                            :

 

DAVALI                        :

KONU                          : Ayıplı Mal Satışı Nedeniyle Sözleşmeden Dönme

 

DAVA DEĞERİ            : 100TL ( Harca Esas Değer, Fazlaya İlişkin Haklarımız Saklıdır.)

AÇIKLAMALAR     : Müvekkil …… ……. plakalı ………. Şasi nolu aracı ……… Noterliği’nin …….. Tarih ……….. yevmiye numaralı araç satış sözleşmesi ile 99.000 TL bedel karşılığında davalıdan satın almıştır. Müvekkil 19/07/2019 tarihinde aracı kasko yaptırmak için sigorta acentesine başvurduğunda aracın ağır hasar kayıtlı olduğunu öğrenmiştir. Bunun üzerine araçla ilgili araştırma yapmaya başlayan müvekkil 06.06.2017 tarihinde aracın girmiş olduğu muayenede kilometresinin 222.362 olduğunu öğrenmiştir. Söz konusu aracın şu anki kilometresi ise 145.000 civarındadır. Yani aracın kilometre bilgileri ile de oynanmış, kilometresi düşürülmüştür. Müvekkil davalı ile irtibata geçip aracı iade etmek istemiştir. Bunun üzerine davalı müvekkile “aracı iade alamayacağını beyan etmiştir.” Tarafımızca …….Noterliği’nin ……… Tarih ………..yevmiye numarası ile davalıya ihtar çekilmiş fakat davalı tarafından cevap verilmemiştir.

Türk Borçlar Kanunu uyarınca satıcı olarak söz konusu ayıptan dolayı davalının müvekkilime karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Türk Borçlar Kanunu 227. Maddesince tarafımıza tanınan haklardan;

“Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme” hakkımızı kullanarak söz konusu aracın davalıya teslimine bedelinin ise müvekkile ödenmesine karar verilmesini , eğer bu talebimiz yerinde görülmezse ayıp oranında satış bedelinde indirim yapılmasına karar verilmesini talep etmek için iş bu davayı açma zarureti hasıl olmuştur.

YASAL NEDENLER      :  Borçlar Kanunu, HMK ve ilgili sair mevzuat

HUKUKİ DELİLLER      : Satış Sözleşmesi, Tanık, Keşif, Bilirkişi , ………….Noterliği’nin ………….. yevmiye numaralı ihtarı ve her türlü yasal delil

SONUÇ VE İSTEM        : Yukarıda anlatılan nedenlerle öncelikle sözleşmeden dönülmesine karar verilerek satış bedelinin tarafımıza iade edilmesine karar verilmesini, bu talebimiz yerinde görülmezse  ayıp oranında satış bedelinde indirim yapılmasına karar verilmesini fazlaya ilişin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 100 TL’nin tarafımıza ödenmesine , yargılama giderleri ve avukatlık ücretinin de davalı yan üzerinde bırakılmasına karar verilmesini sayın mahkemenizden talep ederim.                                                                                  

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.