Ayıplı Mal Bedel İndirimi Dava Dilekçesi

Ağu 30, 2020 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Ayıplı Mal Bedel İndirimi Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

ADANA TÜKETİCİ MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI                                           :

KONU                                               : 6502 Sayılı Yasa gereğince ayıplı malın bedelinde indirim talebimize yöneliktir.

AÇIKLAMALAR                            :

1-Müvekkilimiz www……..com isimli internet sitesinden …/…/… tarihinde ….. marka cep telefonu satın almış olup, davaya konu olan telefonun internet sitesindeki satış fiyatı ….. TL’dir. (EK-1)

2-Davaya konu olan …..marka cep telefonu …. gün sonunda ….isimli kargo şirketiyle müvekkilimize teslim edinmek istenmişse de müvekkilimiz kapıda söz konusu emtiayı kontrol etmiş ve neticesinde arka kapağının kırık olduğunu görerek satıcıya iade etmiştir. (EK-2)

3-Malın iadesi sonucunda satıcı firma …/…/… tarihinde müvekkilimizi arayarak davaya konu telefonun  …. gün içerisinde yenisi ile değiştirileceğini belirtmişse de herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Müvekkilimiz iş bu telefon görüşmesini müteakip eden …..günde ilgili firmayı yeniden arayarak malın yenisi ile değiştirilmesini veyahut ödemiş olduğu meblağın kendisine iadesini talep etmiştir.Müvekkilimiz …/…/… tarihinde satıcı firmaya konuya dair bir ihtarname de göndermiştir. (EK-3)

4-Ancak müvekkilimizin bu çabaları her seferinde sonuçsuz kalmış olup, satıcı firma ile yapılan son görüşmede müvekkilimiz bozuk olan telefonun tarafına gönderilmesini talep etmiştir. Söz konusu telefon geri gönderildiğinde, müvekkilimiz servise götürerek telefonu tamir ettirmiştir. (EK-4) Hasıl olan bu sebebe binaen davalı firmaya ödenen meblağdan …. TL tamir parasının indirilmesi amacıyla, işbu davayı açmak zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER       : 6502 S. K. m. 11

HUKUKİ DELİLLER        :

1-) …/…/… tarihli fatura

2-) …/…/… tarihli iadeye ilişkin belge.

3-) …/…/… tarihli ihtarname

4-) Tamire yönelik makbuzlar

5-) Bilirkişi İncelemesi.

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle ayıplı satılan telefonun tamir masrafı olan ….. TL’nin satış bedeli olan …… TL’den düşürülerek, indirilen miktarın müvekkilime iadesine karar verilmesini, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/…/…

EKLER:       

1-) …/…/… tarihli fatura

2-) …/…/… tarihli iadeye ilişkin belge.

3-) …/…/… tarihli ihtarname

4-) Tamire yönelik makbuzlar

5-) Bir adet onaylı vekaletname örneği

Davacı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.