İdare Aleyhine Karşı Vekalet Ücretinde Avukat Nasıl Makbuz Keser?

İdare Aleyhine Karşı Vekalet Ücretinde Avukat Nasıl Makbuz Keser?

  • Uygulamada makbuzu kuruma kesiyorsunuz. 509 Sayılı VUK Tebliğinin 8. Bölümünü okumanızda da fayda var.
  • Makbuzun kime kesileceği tartışılıyor. Bazı idari merciler/saymanlıklar idare adına kesilmesi gerektiğini ifade ediyor bunda da ısrar ediyorlar ancak bu konuda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının bir genelgesi olacak ve haklı olarak; ilamda vekalet ücretinin davacı lehine takdir edildiğinden bahisle (1136 sayılı yasanın 164. maddesi uyarınca taraf vekili avukat lehine hüküm kurması gerektiğini düşünenlerdenim ancak mahkemeler büyük çoğunlukla 2577/31 yollaması ile HMK hükümlerini dikkate alıyor.) Avukatın müvekkili adına SMM düzenlemesi gerektiğini ifade etmiştir. Bu görüş doğrudur. Maalesef saymanlıklar ve mal müdürlükleri kendi bakanlıklarının görüşünden habersiz. Tabi burada sorun şu siz müvekkiliniz adına keserseniz idare ödeme yapmıyor. Uğraşmak ta istemediğimizden bu hukuk dışılığa göz yumuyoruz.
  • Baroların Web sitelerinde brüt stopajlı” seçeneği üzerinden makbuz keserseniz sorun çıkmıyor.” (Tabii ilamda KDV konusunda herhangi bir belirlilik yoksa)
  • Ben idare ile görüşüp öyle kesiyorum. İdareler hala para ödendikten sonraki 10 gün içinde SMM düzenlenebileceğine ilişkin 2016 yılında yayımlanan genelgeden bile habersiz. Maalesef bürokrasi mevzuata bakmak yerine kendisinden önceki uygulamacının nasıl yaptığına bakmayı tercih ediyor. Bu nedenle de bir arpa boyu yol alamıyoruz. Ya da kağnı hızı ile hareket ediyoruz.

Örnek: İlamda 1700 vekalet ücreti, 155.20tl yargılama gideri olsun bu durumda;

a-) Tarife 1.700,00 TL
b-) Brüt Ücret (a ÷ 1,18) 1.440,68 TL
c-) Katma Değer Vergisi (b x %18) 259,32 TL
1.700,00 TL
d-) Gelir Vergisi Stopajı (b x % 20) 288,14 TL
e-) Net Ücret ( b – d ) 1.152,53 TL
Tahsil Edilecek Toplam Tutar ( e + c ) 1.411,86 TL

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir