Avukatlık Sözleşmesinde Taraflar Sözleşme Serbestesine Sahip Midir?

Avukatlık Sözleşmesinde Taraflar Sözleşme Serbestesine Sahip Midir?

Avukatlık sözleşmesinin devlet garantili bir sözleşme olması, sözleşmenin bir yanının tekel hakkını kullanan kişi olması ve sözleşmenin konusunun bir kamu hizmetini kapsaması nedeniyle tarafların avukatlık sözleşmesi yaparken belirli çerçevelere tabii olduğunu söylemek mümkündür.

Avukatlık Kanununun 163. maddesinin başında yer alan “Avukatlık sözleşmesi serbestçe düzenlenir” tümcesi, aynı konuda TBK.’nun 26. maddesinde yer alan sözleşmenin yanlarının açık ya da dolaylı irade uyuşmasıyla sözleşmenin içini yasada öngörülen sınırlar içinde özgürce belirleyebilirler” ve TBK madde 27 de yer alan “Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkansız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür” kuralı neticesinde avukatlık sözleşmesinde TBK, Avukatlık Kanunu ve Meslek Kurallarının belirlediği çerçeveden dışarı çıkılamayacağını söyleyebiliriz.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:19

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.