Avukatlık Sözleşmesinde Taraflar Sözleşme Serbestesine Sahip Midir?

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukatlık Sözleşmesinde Taraflar Sözleşme Serbestesine Sahip Midir?

Avukatlık sözleşmesinin devlet garantili bir sözleşme olması, sözleşmenin bir yanının tekel hakkını kullanan kişi olması ve sözleşmenin konusunun bir kamu hizmetini kapsaması nedeniyle tarafların avukatlık sözleşmesi yaparken belirli çerçevelere tabii olduğunu söylemek mümkündür.

Avukatlık Kanununun 163. maddesinin başında yer alan “Avukatlık sözleşmesi serbestçe düzenlenir” tümcesi, aynı konuda TBK.’nun 26. maddesinde yer alan sözleşmenin yanlarının açık ya da dolaylı irade uyuşmasıyla sözleşmenin içini yasada öngörülen sınırlar içinde özgürce belirleyebilirler” ve TBK madde 27 de yer alan “Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkansız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür” kuralı neticesinde avukatlık sözleşmesinde TBK, Avukatlık Kanunu ve Meslek Kurallarının belirlediği çerçeveden dışarı çıkılamayacağını söyleyebiliriz.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatlık Sözleşmesinde Taraflar Sözleşme Serbestesine Sahip Midir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.