Avukatlık Sözleşmesi Ne Demektir?

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukatlık Sözleşmesinin Tanımı

“Avukatlık sözleşmesi, avukatla iş sahibi için hem hak hem de yükümlülükler doğuran, avukata edinmiş olduğu hukuki bilgi ve tecrübelerini iş sahibinin menfaatlerini koruma ve hukuka uygun hareket etme; iş sahibine de hukuki menfaatlerinin korunması karşılığı belli bir miktar ücreti, avukata ödemeyi öngören, yazılı olarak yapılması zorunluluğunu gerektirmeyen bir sözleşmedir”.

Avukatlık sözleşmesi; baro levhasına yazılı olup, mesleğini serbest olarak yapan avukat veya avukatlık ortaklığı ile iş sahibi arasında bağıtlanan, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, hukuki sorun ve uyuşmazlıkların çözümlenmesini konu edinen, tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir.

Avukatlık Sözleşmesi Ne Demektir

Avukatlık Sözleşmesinin Özellikleri

 1. Her İki Tarafa Borç Yükleyen Bir Sözleşmedir

  Avukatın yükümlülükleri, başta “özenle hizmetin yerine getirilmesi” olmak üzere varsa yazılı sözleşme, yasa, meslek kuralları, meslek örgütü kararlan, mesleki düzen ve gelenekleri ile ortaya çıkmakta; iş sahibinin de başta ücret ödeme ve bilgi verme olmak üzere çeşitli yükümlülükleri bulunmaktadır

 2. Ücret Karşılığı Yapılan İvazlı Sözleşmedir

  Avukatlık sözleşmesi; ücret karşılığı yapılan ivazlı bir sözleşmedir. Sözleşmenin bu niteliği nedeniyle ücretin ödenip ödenmediği konusunda kanıt yükü iş sahibine aittir. Avukat hukuki yardımı yaptığını kanıtlamak durumunda olup, bu kanıtlandığında iş sahibinin avukatlık ücretini ödediğini kanıtlaması gerekmektedir. Bu nedenle iş sahibinin ücreti ödediği konusunda kanıt yükünü tersine çevirip yemin kanıtına dayanarak kanıtlaması kabul edilmemektedir.

 3. Belli Bir Hukuki Yardımı veya Bir Hizmetin Yapılmasını Konu Edinen Sözleşmedir

  Avukatlık sözleşmesi kanunda tanımı yapılmamakla beraber ismen belirlenmiş, kapsamı gösterilmiş, iş görmeyi konu edinen ve yasa ile düzenlenen bir sözleşme olarak hukuk yaşamımızda yerini almıştır.

 4. Kendine Özgü Kuralları Olan -Sui Generis- Türde Sözleşmedir

  Avukatlık Kanununda açıkça tanımlanmamış olması ve henüz gelişim aşamasında olması nedeniyle kendine özgü kurallardan oluşan “sui generis ” türde bir sözleşmedir.

 5. Avukatlık Tekeline Sahip Kişilerce Yapılabilecek Sözleşmedir

  Bu nedenle avukatlık sözleşmesi ancak, ülke genelindeki barolardan birisinin levhasına kayıtlı bir avukatla veya avukatlık ortaklığı ile yapılabilen türde bir sözleşmedir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatlık Sözleşmesi Ne Demektir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.