Avukatlık sözleşmesi kimler arasında yapılır?

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukatlık sözleşmesi kimler arasında yapılır?

İş sahibi, Türk Medeni Kanunun hukuki işlem ehliyetine sahip kabul ettiği kişilerden olması yeterlidir. Hukuki işlem ehliyetine sahip olan kişiler, kendi fiilleriyle hak edinebilir ve borç altına girebilir (TMK md 9).

Hukuki işlem ehliyetinin gerçek kişiler yönünden temel şartı, irade beyanında bulunanın ayırt etme gücüne (temyiz kudretine) sahip olmasıdır. Ayırt etme gücü, makul surette hareket edebilme yeteneğidir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bu konuda benimsediği ölçüt “Hayatın olağan akışı içinde her kesimden kimselerin belirleyebileceği haller tasarruf ehliyetinin olmadığını açıkça ortaya koyuyorsa” şeklindedir.

Bu bağlamda tam ehliyetsizler yani ayırt etme gücünden yoksun olanlar avukatla, sınırlı durumlar hariç (TMK md 15) avukatlık sözleşmesi yapamazlar. Bu durumda olan kişiler için avukat ile sözleşme yapma yetkisi özel yetkisinin olması halinde vasisine aittir. Vasinin yaptığı bu sözleşmesinin de vesayet makamı tarafından denetlenmesi gerekmektedir.

Ayırt etme gücüne sahip olan kimsenin ergin olmaması veya kısıtlı bulunması halinde, kendisini borç altına sokacak sözleşmenin geçerli ve bağlayıcı olabilmesi kanuni temsilcisinin (veli veya vasisinin) bu sözleşmeye önceden izin vermesine veya yapılan sözleşmeyi sonradan onamasına (icazet vermesine) bağlıdır (TMK md 16/1).

Tüzel kişilerin hukuki işlem yapma ehliyetleri yapılarına özgü kurallara göre belirlenir. İşlem konusunun tüzel kişinin amacı ile uyumlu olması, işlemi yapanın o tüzel kişi adına hareket edebilme yetkisinin olması gibi.


Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatlık sözleşmesi kimler arasında yapılır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.