Avukatlık Sözleşmesi İçin Görüşmeler Bizzat Avukatın Bürosunda Yapılmalıdır

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukatlık Sözleşmesi İçin Görüşmeler Bizzat Avukatın Bürosunda Yapılmalıdır

Avukatlık sözleşmesi yapacak iş sahibinin avukat ile sözleşme yapma iradesini bizzat ortaya koyması, gerekli görüşmeleri yapıp, yapılacak hukuksal yardım ve diğer konularda karşılıklı iradelerin uyuşması halinde avukatlık sözleşmesini yapması olağan ve yaygın bir uygulamadır.

Avukatlık sözleşmesi öncesi görüşmelerin nerede yapılacağı, sözleşmesinin oluşmasına başkalarının katkı yapamayacağı, avukatların iş edinmek için reklam yapamayacakları gibi kurallar Avukatlık Kanununda ve Meslek Kurallarında yer almaktadır.

Avukatlık sözleşmesinin kurulması aşamasında yapılacak görüşmelerin avukatın bürosunda veya avukatın çağırıldığı yerde yapılması Avukatlık Kanununun 51. maddesinde ele alınmaktadır. Bu kurala göre avukatlar; iş sahipleriyle baroya bildirdikleri bürolarından başka yerde özellikle Mahkeme salonunda veya adalet binasının başka yerlerinde görüşme yapmaktan, iş sahiplerine hukuki görüş bildirmekten ve iş kabul etmekten yasaklıdırlar.

Serbestçe düzenlenmesi öngörülen avukatlık sözleşmesinin kurulmasında avukat tarafından veya iş sahibi tarafından vaad olunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmek yasaklanmış, hapis cezası ile yaptırıma tabi tutulmuş bir davranış biçimidir.

Avukatlık Kanununun 48. maddesinde yer alan bu norma aykırı hareket eden avukatlara ve iş getirmeye aracılık edenlere altı aydan bir yıla kadar uzanan hapis cezası verilmesi gerekmektedir. Eylemi yapanlar memur iseler, verilecek hapis cezası bir yıldan aşağı olamaz kuralı da ağırlatıcı öge olarak yasada yer almaktadır.


Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatlık Sözleşmesi İçin Görüşmeler Bizzat Avukatın Bürosunda Yapılmalıdı

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.