Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Avukatlık Ruhsatı Aldıktan Sonra Yapılacaklar

Avukatlık Ruhsatı Aldıktan Sonra Yapılacaklar

Bu yoldan geçmekte olan genç meslektaşlarımızın aklına takılabileceği önemli bir husus olabilir “avukatlık ruhsatı aldıktan sonra ne yapmalıyım?” sorusu. Öncelikle Avukatlık Kanunu gereğince yapılması gerekenlere değinmeden 2020 yılı itibariyle genel uygulamadan bahsedeceğim:

Ruhsatınızı yemin töreni ile aldıktan sonra pratikte 3 ayınız bulunmakta. Bu 3 ay içinde herhangi bir avukatlık bürosunda SSK’lı olarak çalışabilir veyahut kendi ofisinizi açarak vergi levhanızla birlikte işinizi kurabilirsiniz. Ancak avukatlık yapmayı düşünmüyor iseniz bu hususu kesinlikle baro kalemine yazılı bir şekilde belirtmeniz gerekir ki sizi “avukatlık levhası”na yazmasınlar. Bu hususu önemsememeniz durumunda ilgili kanunda idari para cezası öngörülmektedir.

Avukatlık Ruhsatı Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

  • SSK’lı veyahut Kendi ofisinizi kurarak çalışmaya başlamak. 
  • 3 ay içinde bu hususları yerine getirmeyecekseniz baro kalemine yazılı beyanda bulunarak levhaya yazılmamayı talep etmek.
  • Ofis açılacaksa (uygulamada home office adresi gösterildiğine rastlanmaktadır) adresin baroya bildirilmesi.

Avukatlık Kanunu’nda yer alan ilgili kanun maddeleri:

Madde 43, Büro Edinme Zorunluluğu:

Madde 43 – Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır.  23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın avukatlık büroları faaliyet gösterebilir. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmaz. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler.  Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.

Bürosunu veya konutunu değiştiren avukat yenilerinin adreslerini bir hafta içinde baroya bildirmek zorundadır.

Madde 66, Levhaya Yazılma Yükümlülüğü:

Madde 66 – Her avukat, bölgesi içinde sürekli olarak avukatlık edeceği yerin baro levhasına yazılmakla, yükümlüdür. 

Bir baro levhasına yazılmış olan avukat, sürekli olmamak şartiyle, memleketin her yerinde avukatlık yapmaya yetkilidir.

İlgili Makaleler: Avukatlık Ofisi Açmak Ve Yasal Çerçevesi

Adana İncekaş Hukuk Bürosu avukatları olarak ele aldığımız bu yazımız genç meslektaşlara yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

Son düzenleme tarihi 7 Eylül 2020 14:18

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.