AVUKATLIK OFİSİ AÇMA SÜRECİ – Avukatın Kendi Bürosunu Açması

AVUKATLIK OFİSİ AÇMA SÜRECİ

Avukatlık stajınızı tamamladınız, peki ya şimdi? Bu yazıyı kaleme almamın tek amacı genç meslektaşlarımıza yol göstermek, direnişçi karakterlerine başlangıç ivmesi verebilmektedir. Bu yazıda şu sorularınız için yanıt bulabilirsiniz:

Avukatlık Ofisi Açarken Takip Edilmesi Gereken Süreçler

Avukatlık Ofisi Vergi Levhasına Başvuru

Avukatlık Bürosu İçin İş Yeri Ruhsatı Gerekir Mi?

Adım Adım Avukatlık Ofisi Açma Süreci

DİKKAT!!! Vergi açılış tarihinden önce ofis eşyası almamanızı öneririm. Vergi açılış tarihinden önce ofis için yapacağınız masraflar (fatura,fiş vs.) vergiden düşülmez!

Muhasebeci ile Anlaşarak Vergi Dairesine Başvuru

Çoğu genç meslektaşın soracağı ilk sorulardan birisi; “Muhasebecinin yapacağı işlemleri ben takip edemez miyim?” olacaktır. Bu soruya cevap vermeden önce 2019 yılı için ortalama bir muhasebecinin talep edeceği açılış ücreti 600 TL’dir. Başlangıç işlemleri için 600 TL ve sonrası için aylık olarak 200 TL gibi bir rakama anlaşmak mümkündür. Muhasebeciniz işlemleri tamamlaması neticesinde size “serbest meslek makbuzu”, “kaşe” gibi tamamlayıcı ekipmanlarınızı verecektir. Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız tabi ki bu işi ayrıca siz ele alabilirsiniz.

Muhasebeci avukatlık ofisi/bürosu açılışı için sizden şu belgeleri isteyecektir:

  1. Ofisinizi açmayı planladığınız mülk için Kira Sözleşmesi veya Tapu Örneği
  2. T.B.B. tarafından hak kazanmış olduğunuz avukatlık ruhsatnamesi

Muhasebeciniz ilgili belgeleri vergi dairesine başvuru yapabilmek için istemektedir. İlgili belgeler ile vergi dairsine başvuru yapıldıktan sonra “vergi memuru” ofisinize gelerek demirbaş eşyaları tespit eder ve “yoklama”nızı yapar. Merak edenler için vergi dairesine başvurudan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde vergi memuru yoklama için avukatlık ofisine gelmektedir. Vergi memurunun olumlu yoklaması sonrasında artık kendi adınıza “vekaletname” alabilirsiniz. Hukukun tecellisi için bireysel tescilinizi tamamlamış bulunmaktasınız, tebrikler!

Muhasebecinin yapacağı işlemleri ben takip edemez miyim? sorusunu cevaplayacak olursak; bu işlemler zor değil ancak tarihleri dikkatli takip etmeyi gerektiriyor. Pratikte muhasebeci yerine bu işi kendisi yapan avukat meslektaş çok var. Bu işi takip edebilmek için vergi mevzuatını yakından bilmek ve dahası güncel gelişmeleri takip etmek gerekir. Ne yazık ki vergi ihtilafında idari para cezaları hatrı sayılır derecededir. (Özellikle sık sık çıkarılan “uygulama tebliğ”lerine ihtilaf can yakabilir.)

Vergi Dairesine Başvuru Sonrası Sigorta Başlangıcı İşlemleri

Sigorta başlangıcını uygulamada yine muhasebeciniz yapmaktadır. Ancak muhasebecinizle anlaşma şeklinize göre bu işlemi siz de yapabilirsiniz.

Fakultedeki derslerinizden hatırlayacağınız üzere serbest avukat “bağ-kur başlangıcı” yapmak zorundadır. Eğer sigorta başlangıcınızı kendiniz yapmak istiyorsanız bağkur açılışınız için SGK’ya giderek bu süreci başlatın. Kanunen bu işlemi vergi dairesi re’sen yapmak zorunda olsa da pratikte ne yazık ki bu sizden beklenmektedir.

Vergi Dairesi ve Sigorta Başvuru İşlemleri Sonrasında Yapılacaklar

Tüm bu işlemlerin tamamlanması akabinde öncelikle bağlı bulunduğunuz baroya “adres ve iletişim” bilgilerinizi bildirerek güncellenmesini sağlayın. Bu işlemle resmi bildirim yükümlülükleriniz artık son bulmuş olacaktır. Artık mesleğin icrası için neler yapabileceğinizi düşünme zamanı.

Avukatlık Bürosu açılışı için gerekli belgeler neticesinde işlemlerinizi tamamladınız. Meslekte uzmanlaşmak istediğiniz alanlar olsun ve her zaman vizyon sahibi olun. Başlangıç olarak “CMK” ve “Adli Yardım” görevleri almanız mesleğe ve yeni avukatlık ofisinize alışmanız için önem arz eder. CMK ve Adli Yardım’a başvuru için dilekçe yazıp baronuza teslim etmeniz gereklidir.

Genç Girişimci Muafiyetlerinden Yararlanın

2018 yılından itibaren ilk kez kendi üzerine vergi açılışı yapan mükellefler “Genç girişimci” olarak kabul edilmektedir. Peki genç girişimcilere tanınan muafiyetler nelerdir?

  1. 1 sene boyunca bağ-kur primi ödeme muafiyeti
  2. 3 sene boyunca toplam 75.000 TL gider vergisi ödeme muafiyeti

Kendimden örnek vermek gerekirse; Adana’da avukat olarak kendi ofisimi açma kararımı verdiğim sene 2018 idi. Bu çerçevede ben de genç girişimci muafiyetlerinden yararlandım. Teşvik açısından yararlı bir uygulama.

Yorumlar (5)

Çok teşekkür ederim sayın meslektaşım.

Rica ederim meslektaşım, yolunuz açık olsun.

Yeni büro açmayı düşünen genç avukatlar için faydalı bir yazı teşekkürler meslektaşım.

Avukat Bey merhabalar:

Ofis eşyasını vergi açılışından sonra almamızı önermişsiniz. Ofisin içerisindeki tüm eşyaları, koltukları vs vergi açılışından sonra mı alalım? Peki vergi dairesinden yoklama için gelecek olan müfettişler sadece bomboş oda gördüklerinde şirket kurulumuna izin verecekler midir?

Bu sorunuza kamuya açık bir şekilde sağlıklı cevap vermem güç…

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak ve kopyalamak için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için site menüsünde yer alan Soru-Cevap forumuna katılmanız ve 10 adet farklı başlık altında cevap yazmanız gerekmektedir. Giriş şifreniz 10 adet cevabınız sonrası tarafınıza iletilir.