Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Avukatlar Kendi Muhasebelerini Tutabilir Mi?

Avukatlar Kendi Muhasebelerini Tutabilir Mi?

2019 yılı için artık avukatların kendi muhasebesini tutmasının çok daha kolay bir hal aldığını söylememiz mümkündür. 2017 yılında yayımlanan tebliğ ile avukatların zorunlu olarak tutması gereken defter ve belgeler “elektronik ortamda” tutulabilir hale gelmiştir.

Avukatın Kendi Muhasebesini Tutması Mantıklı Mıdır?

Eğer vergi mevzuatı alanında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve düzenli bir ofis ortamınız var ise “kendi muhasebenizi tutmanızın” gayet mantıklı bir girişim olduğunu söyleyebilirim. Kendi muhasebe ve vergi işlerinizi takip ederken mevzuattan kopmuyorsunuz.  Önünüze iş olarak gelebilecek bir vergi ihtilafında ise ipleri elinize alabiliyorsunuz.

Avukatın Ödemesi Gereken Vergi Cinsi Nedir?

Avukat esas olarak “serbest meslek makbuzu” ile iş yapar. Avukatın geliri düzenlediği bu makbuzlara paralel olarak belirlenir. Avukatın gideri ise genellikle şu kalemlerden oluşur: Büro/Ofis kira bedeli, elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, Baro aidatı, mesleki öğreti kitapları. Yanında kendisine bağlı işçi çalışan var ise işçinin maaşı ve SGK primi de gider olarak sayılabilir.

Avukat Serbest Meslek Makbuzunu Nasıl Doldurmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gelir ve gider kalemleri belirlidir. Bu kalemler serbest meslek makbuzunda ilgili kısımlara yazılır. Sonrasında gelir ve giderlerin dayanağı olan faturalarda belirtilen KDV değerleri de KDV sütununa yazılır. Bu adımdan sonra aylık KDV beyannamesi, dönemsel (3 aylık) geçici gelir vergisi ve kira ödeniyorsa kira stopajı da 3 aylık beyanname doldurularak işlem tamamlanır. Bu beyannemelerin doldurulması süreci gayet basittir ve 5 dakikanızı alacaktır.

Hazırlanan Beyannameler Vergi Dairesine Nasıl İletilir?

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz üzere artık e-beyanname dönemi başlamıştır. Vergi dairesine gerekli başvuruyu yapmış iseniz e-beyanname arayüzüne girebilmek için gereken şifre elinizde mevcut olacaktır.

Sık Sık Değişen ve Güncellenen Vergi Mevzuatını Nasıl Takip Edebilirim?

Artık her yeni tebliğ veya mevzuat yayımlanması durumunda Gelir İdaresi bunları kendi sitesinde paylaşmaktadır. Gerekli form ve beyanname örnekleri de bu sitede mevcut. Beyannamelerin hangi süreler içerisinde verilmesi gerektiğini de bu siteden öğrenebilirsiniz.

Avukatlar Zorunlu Defterlerini Elektronik Ortamda Nasıl Tutar?

Meslektaşlar elektronik ortamda defter tutabilmek için öncelikle www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile başvuruda bulunmalıdırlar.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 21 Mayıs 2020 09:40

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.