Avukatlar Haklarında Çıkacak Kötü Söylentilerden Kaçınmalıdır

Avukatlar Haklarında Çıkacak Kötü Söylentilerden Kaçınmalıdır

TBB Disiplin Kurulu, 12.09.1998 günlü, E.998/79, K.998/110 sayılı karan “Şikayetli avukat hakkında yapılan kovuşturmanın davayı yürüten meslektaşını kötüleyerek işi almaya çalışmak, tanığa kendi müvekkilinin lehine ifade vermeye zorlamak, mahkumlar arasında davanın kazanılabilmesi için bir avukata yakışmayacak davranışlarda bulunabileceği yolunda söylentilere sebebiyet vermek, mahkumlara iş temini karşılığı para vermek, zina yapmak nedenlerine dayandığı anlaşılmaktadır.

Şikayetli avukatın genellikle ceza davalarını yürüten avukat olarak iş temini için sarfettiği sözler ve uyguladığı metodlar hususunda somut kanıtlar bulunamamış, bu gibi iddiaların söylenti ve dedikodu şeklinde ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Ancak avukatlar yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde yerine getirirken mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır. Bu zorunluluk haklarında çıkabilecek kötü söylenti ve dedikodulardan kaçınmayı da kapsar. Avukatın böyle bir durumun yaratılmaması için azami özeni göstermesi, unvanının gereğidir. Avukatın bu hususta yeterli özeni göstermediği dosya içeriğinden anlaşılmaktadır.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:05

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.