Avukatlar Haklarında Çıkacak Kötü Söylentilerden Kaçınmalıdır

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukatlar Haklarında Çıkacak Kötü Söylentilerden Kaçınmalıdır

TBB Disiplin Kurulu, 12.09.1998 günlü, E.998/79, K.998/110 sayılı karan “Şikayetli avukat hakkında yapılan kovuşturmanın davayı yürüten meslektaşını kötüleyerek işi almaya çalışmak, tanığa kendi müvekkilinin lehine ifade vermeye zorlamak, mahkumlar arasında davanın kazanılabilmesi için bir avukata yakışmayacak davranışlarda bulunabileceği yolunda söylentilere sebebiyet vermek, mahkumlara iş temini karşılığı para vermek, zina yapmak nedenlerine dayandığı anlaşılmaktadır.

Şikayetli avukatın genellikle ceza davalarını yürüten avukat olarak iş temini için sarfettiği sözler ve uyguladığı metodlar hususunda somut kanıtlar bulunamamış, bu gibi iddiaların söylenti ve dedikodu şeklinde ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Ancak avukatlar yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde yerine getirirken mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır. Bu zorunluluk haklarında çıkabilecek kötü söylenti ve dedikodulardan kaçınmayı da kapsar. Avukatın böyle bir durumun yaratılmaması için azami özeni göstermesi, unvanının gereğidir. Avukatın bu hususta yeterli özeni göstermediği dosya içeriğinden anlaşılmaktadır. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatlar Haklarında Çıkacak Kötü Söylentilerden Kaçınmalıdır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.