Avukatın Üniversitede Kadrolu Olarak Eğitim Vermesi Mümkün Değildir – Yargıtay Kararı: 5D 1987/1932 E. 1989/421 K.

Avukatın Üniversitede Kadrolu Olarak Eğitim Vermesi Mümkün Değildir

Danıştay 5. Dairesi

1987/1932 E. 1989/421 K.


Kadrolu öğretim görevlisi olma durumunda ise bu Avukatlık Kanunu 12. maddesiyle bağdaşmaz. Dava, kadrolu öğretim görevlisi olarak görev yapan davacının ders ücretli olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemin iptali ve yoksun kaldığı maaş ve diğer sosyal haklarının ödenmesine karar verilmesi istemiyle açılmıştır.

Avukatlık yapan davacının kadrolu öğretim görevlisi olarak, en az Devlet Memurları için kabul edilmiş olan haftalık çalışma süresi kadar zamanı üniversiteye ayırması zorunlu olup avukatlık mesleğinin nitelik ve gereksinimleri karşısında bu zorunluğun yerine getirilemeyeceği açıktır. Bu nedenle davalı idarece davacının, kadrolu statüden çıkarılarak, ek ders ücretli statüye geçirilmek suretiyle istihdam biçiminin değiştirilmesinde mevzuata aykırılık bulunmadığından bu yolda tesis edilen işlemin iptaline ilişkin idare mahkemesi kararında hukuki isabet görülmemiştir.

Kaynak: http://www.danistay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 16:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.