Avukatın Talimat Almadan Davadan Vazgeçmesi Kusurlu Davranıştır

Ara 23, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Avukatın müvekkilinden talimat almadan yürümekte olan bir davadan vazgeçmesi kusurlu bir davranış sayılır.

Yargıtay da bu şekilde düşünmektedir. Yargıtay bu durumu şu şekilde izah etmiştir:

Davacı, haksız eylem sonunda ölen davalıların miras bırakanları için davalıların açtığı tazminat davasının duruşması sonunda zararlandırıcı olayda miras bırakanın birlikte kusuru bulunduğu fakat kusur derecesinin tespit edilmediği yolunda son oturumda verilen bilirkişi raporu üzerine, düzeltme ile birlikte ileri sürülen elli yedi bin lira maddi zarar (destekten yoksun kalma tazminat) isteğinden vazgeçmiştir. Vazgeçmeye vekâletnamesinde yetkisi vardır. Bu konuda müvekkilinden emir aldığı ileri sürülmüş ve ispatlanmış değildir.

Vekilin açıkça talimat almadan müvekkilinin davada ileri sürdüğü kalemlerden her hangi birisinden dilediğince vazgeçmeye yetkisi yoktur. Borçlar Yasasının 389’uncu maddesini birinci fıkrasının 2’nci bendi hükmünce vekil müvekkilinden talimat alması halinde dahi müvekkilinin bu kalemden vazgeçmiş olmasının muhakkak bulunduğu ispatlanmış olmadığından, bu zararlandırıcı vazgeçme durumunun gerçekleşmesinden sonra meydana gelen azilde, davalı haklıdır. Çünkü, maddî tazminat isteğinden vekil son oturumda vazgeçmiş, karar o gün verilmiş, kararın verilmesini takip eden günlerde işten çıkarılmıştır.

Avukatlık Yasasının 132’nci maddesinin son fıkrası uyarınca bu olayın takdir edilerek azlin haklı olduğu benimsenerek sonucuna varılmak gerekir. Bu konu Hukuk Kurallarının ilişkisi bulunduğundan ayrıca bilirkişi incelemesi ile aydınlatılması gerekli yönlerden değildir. Belirtilen esaslar uyarınca dava REDDEDİLMELİDİR. Hükmün BOZULMA SINA karar verildi (Y. HGK, 1.7.1972 T. 4-233 E. 693 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.