Avukatın Müvekkilinden Özel Talimat Aldığını İspat Yükü Kendisine Aittir

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukatın Müvekkilinden Özel Talimat Aldığını İspat Yükü Kendisine Aittir

Yapılacak iş, açılacak veya savunulacak dava konusunda yanların iradelerinin birleştiğinin, başka bir anlatımla avukatın iş sahibi tarafından yetkilendirildiğinin kanıtlanması, avukatın yükümlülüğü içine girmektedir. Temsil belgesinin verilmesi yapılacak iş konusunda yeterli sayılmamakta, genel vekaletnameye sahip avukatın takip ettiği iş için, iş sahibi tarafından özel olarak yetkilendirildiğinin kanıtlanması gerekmektedir.

“Özel talimatın alındığının ispatı yükü vekilindir. Vekil bu talimatı aldığını ve bu talimat uyannca vekaletnameyi dosyaya koyduğunu fakat sonradan azledilmiş olsa bile hiçbir iş yapma olanağının tanınmadığını ispat zorundadır”. ( Y. 4. HD. 25.11.1976 günlü, E.1976/10400, K.1976/10338 sayılı kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatın Müvekkilinden Özel Talimat Aldığını İspat Yükü Kendisine Aittir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.