Avukatın kusurlu davranışından doğan zarar iş parası alacağına mahsup edilebilir

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Avukatın kusurlu davranışından doğan zarar iş parası alacağına mahsup edilebilir. Yargıtay’ın bu konuyla ilgili açıklaması şu şekildedir:

Davacının aldığı davanın bir iş kazası nedeniyle hizmet sözleşmesine dayanılarak maddi ve manevi tazminat davası açmaktan ibaret olup gerçekleşen maluliyetin ve zararın sigortadan ödenenle karşılanıp karşılanmadığını araştırıp tespit etmeden önce yalnız 5.000 liralık maddi tazminat davası açıp sonradan bunu 100 liraya indirerek ve buna 10.000 liralık manevi tazminat ekleyen davacı avukatın vekâlet sözleşmesi ile davacıya karşı üzerine aldığı borcun yerine getirilmesinde aşırı derecede kusurlu davranması itibariyle Borçlar Yasasının 98. maddesinin son fıkrası yoluyla 44. maddesi karşısında ücretinden indirim yapılması doğrudur. Hükmün ONANMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 15.1.1974 T. 1972/12461 E. 58 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.