Avukatın Kesin Yetki Kuralını Bertaraf Etmesi Disiplin Suçudur

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukatın Kesin Yetki Kuralını Bertaraf Etmesi Disiplin Suçudur

Avukat, yetkisiz olduğunu bildiği halde Bursa il sınırları içerisinde kalan taşınmazlarla ilgili çok sayıda davayı, kesin yetki kuralını bertaraf ederek anlaşmalı bir şekilde alacak davası ile birlikte Çatalzeytin Asliye Hukuk Mahkemesinde açıp sonuçlandırarak ve karşılıklı temyizden vazgeçerek İmar Yasasında düzenlenen özel parselasyon amaçlı hisse yasağını aştığı olayda mahkeme, avukatın 1136 sayılı Kanununun 2 ve 34. maddelerinde düzenlenen (avukatlığın amacına, hak ve ödevlerine) aykırı biçimde davranarak bir kül halinde yasanın aynı hükmünü ayrı ayrı ihlal eden birbirinden bağımsız
nitelikte birden çok fiilini işleyerek görevi kötüye kullandığına karar vermiştir.  Bu somut olayda avukatın, mesleki çalışmasını, kamunun inancını ve mesleğe olan güvenini sarsacak şekilde kullandığı kabul edilmektedir. (Ankara 1. İdare Mahkemesi, 17.03.2003 günlü, E.2002/794, K.2003/312 sayılı karan)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatın Kesin Yetki Kuralını Bertaraf Etmesi Disiplin Suçudur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.