Avukatın Kendisine Gelen İşi Reddedemeyeceği Durumlar

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukatın Gelen İşi Reddedemeyeceği Durumlar

Ana kural, avukatın sözleşme yapma zorunluluğunun bulunmaması olmasına rağmen bazı özel durumlarda avukatın önerilen işi reddetme yahut sözleşme yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Önerilen işin, kabulünün zorunlu olduğu durumlara ilk örnek, iki avukatın işi reddettiği durumlarda baro başkanı tarafından görevlendirilen avukatın (Av. K. Madde 37/2) haklı nedenler olmadan bunu reddedemeyeceğine ilişkin kuraldır.

İkinci örnek, bir avukatın ölümü, veya meslekten çıkarılması veya işten geçici olarak yasaklanması yahut geçici olarak iş yapamaz duruma gelmesi hallerinde baro başkanı ilgililerin yazılı istemi veya iş sahiplerinin yazılı oluruyla işin takibinde bir avukatı görevlendirebilmekte ve bu avukat haklı nedenleri olmadan işin takibinden kaçınamamaktadır (Av. K. madde 42).

Üçüncü örnek, adli yardım uygulamasında karşımıza çıkmaktadır. Adli yardım başvurusunun baroca uygun bulunması durumunda AvK md 179 uyarınca bir avukat görevlendirilmektedir. Görevlendirilen avukat, görev yazısının kendisine ulaşmasıyla, avukatlık hizmetlerini yerine getirme yükümlülüğü altına girmektedir. Görevlendirilen avukat, bu işi yapmaktan çekinmek isterse görevin kendisine bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde o işin tarifede belirlenen ücretini baroya ödeyerek işi yapmaktan çekinebilmektedir.

Dördüncü zorunluluk durumu, Ceza Muhakemesi Kanununun 150. maddesi gereğince baro tarafından yapılan müdafilik görevlendirmesinde karşımıza çıkmaktadır.

Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilmektedir. Nispi zorunlu müdafilik olarak değerlendirdiğimiz bu durumda şüpheli ve sanığın istemi söz konusu olmaktadır.

Şüpheli veya sanık on sekiz yaşını doldurmamış ise veya sağır veya dilsiz veya kendini savunamayacak derecede malul ise, yahut üst sının en az beş yıl hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturma söz konusuysa bir müdafii de bulunmazsa istemine bakılmaksızın bir müdafi görevlendirilir (Mutlak zorunlu müdafilik).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatın Kendisine Gelen İşi Reddedemeyeceği Durumlar

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.