Avukatın HomeOffice Çalışması İçin Eşinin Üzerine Olan Kira Sözleşmesi Yeterli Olur Mu?

Meslektaşım merhabalar, aynı şekilde ben de yakın zamanda home ofis olarak çalışmaya başladım. Tanıdığım birkaç memura da durumu sordum ve şu şekilde özetleyebilirim:

*Evinizin bir odasına masa ve bilgisayara koyarak çalışma odası olarak hazırlamanız gerekiyor.

*Apartman yönetemine bu durumu yazılı olarak bildirmenizde yarar var, ama zorunlu değil.

*Bazı büyükşehirlerde vergi memurlarınca kontrole gelindiğini duydum.

*Kira sözleşmesi durumu ise bende de aynı şekilde eşimin üzerineydi. Vergi dairesine evdeki bir odanın bana çalışmam için tahsis edildiğine dair eşimin imzasıyla bir beyan sunduk ve bunu yeterli gördüler. Stopaj kesintisini öderken ise aylık kira bedelini oda sayısına bölerek stopaj tahakkuk ettiriliyormuş. Ancak bir arkadaşım yakın zamanda vergi dairesine bildirimde “Seyyar” çalışma seçeneğini seçtiğini ve bu sayede stopaj da ödemediğini söyledi. Bu seçeneği değerlendirin bence ben de yakın zamanda gideceğim vergi dairesine.

Benim de daha önceden bu şekilde idi. Ev adresini göstermiştik, konut babamın üzerine olduğu için herhangi bir sorun olmadı. Karşılıksız kullandırma sözleşmesi verdik, bi sorun çıkarmadılar.

Son düzenleme tarihi 26 Haziran 2020 19:38

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.