Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Avukatın Bonoyu Geçerli Kılmak İçin Tarih Atması Disiplin Suçu Oluşturur

Avukatın Bonoyu Geçerli Kılmak İçin Tarih Atması Disiplin Suçu Oluşturur

Avukatın, iş sahibinin yararına da olsa, onun imzasını taklit ederek işlem yapması kabul edilemez bir davranıştır. Kişilerin avukatlara inanmaları ve davranışlarının doğru dürüst olduğunu kabul etmeleri, kısacası onlara güvenmeleri bir gereksinimdir. Avukatların da bu inanca karşılık ilkeli davranmaları ve kendilerine duyulan güveni zedelemekten kaçınmaları zorunludur (Meslek Kuralları madde 3 ve 4). Bu bağlamda tanzim tarihi yazılı olmayan bonoyu geçerli hale getirmek için tarih atması suç olmasının yanı sıra kamunun inancını sarsıcı, toplum nezdinde avukatın güvenilir kişi olma özelliği ile bağdaşmayan ve sonuçta etik anlamda kural ihlalidir. (TBB Disiplin Kurulu, 24.02.2001 günlü, E.2000/202, K.2001/29 sayılı kararı)

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:08

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.