Avukatın Aynı Konuda Vekil Edenin Hasmına Yardım Etmesi Disiplin Suçunu Oluşturur

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukatın Aynı Konuda Vekil Edenin Hasmına Yardım Etmesi Disiplin Suçunu Oluşturur

Bir disiplin kurulu kararında “şikayetli avukatın, M.P. tarafından bir taşınmazın MK 650. maddesine göre tescili talebiyle açılan ve Birecik Asliye Hukuk Mahkemesinin 1985/57 esasma kaydedilen davada, davalı tarafın vekaletini üstlenerek davanın reddine katkıda bulunduktan ve bu karar kesinleştikten sonra bu kez önceki davanm davacısı M.P.’nin vekili sıfatıyla, taşınmazın yeni maliklerini hasım göstererek aynı taşınmazın yine MK 650. maddesi uyarınca tescili konusunda dava açtığı anlaşılmıştır. Dava her iki davanm konusu ve sebebinin aynı olması nedeniyle kesin hüküm gerekçesiyle reddedilmiştir. Bu durum karşısında şikayetli avukatın aynı işte menfaati zıt tarafa avukatlık ettiği ve Meslek Kurallarının 10. Maddesine aykırı davrandığı anlaşılmıştır” biçiminde yer aldığı gibi aynı dava sözcüğü “aynı konu” olarak değerlendirilmektedir. (TBB Disiplin Kurulu, 11.09.1993 günlü, E.1993/44, K.1993/52 sayılı kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukatın Aynı Konuda Vekil Edenin Hasmına Yardım Etmesi Disiplin Suçunu Oluşturur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.