Avukatı Denetlemeyen Şirket Yöneticisine Kusur Atfedilemez

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle davacı yardımlaşma derneği adına dava açan avukata vekâlet verenlerin ana tüzüğün 9. maddesi hükmünce derneği temsile yetkili olan yönetim kurulu üyeleri olmalarına olayın oluşunda davacıya yükletilmesi olanak içi herhangi bir kusur bulunmamasına salt davacının davalıyı denetlememiş olmasının hiçbir zaman birlikte (kusur) teşkil etmeyeceğine davacı derneğe ait paraları kendi mal varlığına geçiren davalının bu şekilde hizmet nedeniyle inancı kötüye kullanmasından doğan zararı davalının kendisini denetlememiş olmasından ötürü bu haksız eylemi işlemiş olmasına meydan verdiğini ileri sürerek davalıya yüklemek istemesi objektif iyiniyet kurallarına asla uygun düşmez. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 5.2.1974 T. 1972/13560 E. 469 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.