AVUKATA SIKÇA SORULAN SORULAR

AVUKATA SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu yazımızda avukata sıkça sarılan soruları ele aldık. Bir vatandaş olarak avukatlık mesleği hakkında tarafımıza sıkça sorulan sorular hakkında detaylı bilgiler:

-Bir dava veya dava süreci için avukat tutmak zorunda mıyım?

Cevap: Hukuk sistemimizde avukatla temsil zorunluluğu yoktur.Her kişi davasını kendi takip edebilmekte ve asil olarak kendini savunma hakkını elinde bulundurmaktadır.Tabi ki bu sürecin bir avukat ile devam ettirilmesi büyük hak kayıplarına uğramanızı engelleyecektir.

-Avukat ne kadar ücret alır, ücretini ne zaman alır?

Cevap: Avukatlar için kanun ile belirlenmi bir asgari avukatlık ücreti tablosu bulunmaktadır.Bir avukatın müvekkilinde alacağı ücret bu tabloda belirtilen ücretten daha düşük olamaz.Daha düşük olması durumunda baro tarafından gerekli disiplin işlemleri uygulanır.

-Dava nasıl açılır, dava açılması ne demektir?

Cevap:  Bir hak kaybına yani bir haksızlığa uğradığınız zaman kendi başınıza bu durumun üstesinden gelemezsiniz.Bu durumda devlet gücünün ‘Türk Milleti Adına’ kurduğu yargılama sistemine yani mahkemelere başvurursunuz.Mahkemeler sizin için uğradığınız haksızlığı düzeltir ve olayı olması gerektiği haline getirir.

-Dava açarken ne gibi işlemler vardır, neler yapmam gerekir?

Cevap: Dava dilekçeniz ile gerekli harç ve masrafları yatırdıktan sonra mahkeme ön bürosuna yaptığınız başvuru ile dava açma süreciniz başlar.Açtığınız dava bir dosya numarası ile kaydedilir ve ön incelemeye geçilir.Ön inceleme aşamasında hakim davanın usul şartlarını değerlenirecek sonrasında ise bir duruşma günü belirlenecektir.

Dava açmak ve dava süreci önemli bir süreçtir ve bu sürecin mutlaka bir avukat ile yürütülmesi tavsiye olunur.

-Ortalama bir dava ne kadar sürmektedir, dava açmak ne kadar zaman alır?

Cevap: Açtığınız davanın hangi mahkemede olduğuna göre açtığınız davaların süresi değişse de, ortalama olarak davalar 1-2 yıl aralığında sürmektedir.

-Dava açmamın bana zararları olabilir mi? Davayı kaybedersem ne olur?

Cevap: Dava açmadan önce mutlaka bir uzman ile bu süreci değerlendirmeli , artı ve eksilerinizi neler olabileceğini önceden öngörebilmelisiniz.Aksi taktirde bir davayı kaybetmeniz durumunda karşı tarafın avukatlık ücreti ve yaptığınız bir çok gider kalemi masrafı sizin üzerinize kalacaktır.

-Dava dilekçelerinde neler yazılmalıdır? Dava dilekçesinde bulunması gerekenler nelerdir?

1. Adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, açık adresiniz
2. Karşı tarafın; adı soyadı (kurum ise ünvanı), biliyorsanız TC Kimlik Numarası, adresi
3. Mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aşağıdaki hususları dilekçenizde belirtiniz
         a. Davanızın konusu
         b. Davayı açma nedeniniz
         c. Talebiniz (dava sonucu elde etmek istediğiniz sonuç)
         d. Yasal dayanaklarınız
         e. Delilleriniz
      i. Dilekçeniz arkasına delil listesi ekleyerek tüm delillerinizi sıra ile yazınız ii. Elinizde olan delilleri dilekçeniz ekinde  sıra numarası vererek sununuz iii. Elinizde olmayan delillerin nereden temin edileceğini açık şekilde yazınız.
          f. Davaya konu olayın (şeyin) gerçekleştiği tarih ve sizin öğrendiğiniz tarih 
g. Varsa dava konusu ile ilgili içtihatlar (önceki kesinleşmiş mahkeme kararlarından örnekler)

-Avukatlık Ücretinin Kanuni Dayanağı Nedir?

Anayasa’nın 36. maddesinde vatandaşın hak arama özgürlüğü şu şekilde ifade edilmiştir : ‘Herkes meşru vasıta ve yollardan faydalanmak sureti ile yargı mercileri önünde davalı ve davacı sıfatı ile adil yargılanma hakkına sahiptir.’

Bu süreçte vatandaş hak arama özgürlüğünü bu alanda hakim olan avukatlar aracılığı ile gördürmektedir.Bir davada vekil olarak atanma şartı sadece ‘avukat’ sıfatı ile bulunduğu ilin barosuna kayıtlı avukatlara aittir.

Avukat ile müvekkil arasında, avukatın sunduğu hizmetin karşılıksız kalmaması için ‘karşı tarafa vekalet ücreti ödeme zorunluluğu’ getirilmiştir.Bu sayede avukat ile müvekkil arasında verilen hizmetin karşılığına ilişkin asgari bir tutar belirlenmiştir.

İNCEKAŞ HUKUK

Av. Saim İNCEKAŞ

İlgili Makaleler: Avukat Nasıl Olunur?

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Uğur koç dedi ki:

  Mrb mahkeme kağıdı geldi kağıtta duruşma günü 04’13’2018 olarak grünüyor
  E devletten bakıyorum 02’21’2018 gzüküyor hangi tarihte gitmeliyim

 2. avsaim dedi ki:

  İlgili mahkeme kalemini arayarak veyahut kaleme sorarak yanlışlığı gideriniz.

 3. MUHAMMED dedi ki:

  ÇOCUKLARIN KULANILDIGI MÜSTEHCEN ÜRÜNLERİ ÜLKEYE SOKMA ÇOGALTMA SATMA DEPOLAMA BULUNDURMA VE KULANIMA SUNMA SUÇUNDAN YARGILANIYORUM TELEFONUMU ALMIŞLARDI 4 AY ÖNCE 23.01.2018DE BU SUÇLAMADAN DAVA AÇILMIŞ NE YAPMAM LAZIM TİWTR HESABIMDAN FOTO PAYLAŞILMIŞ LAKİN BENİM HABERİM YOK. LAPTOPDAN PAYLAŞILMIŞ DEDİ BANA MEMUR 2016DA .LAKİN BEN LAPTOPU 2014 DE SATMIŞTIM NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIM EDİN

  • Anonim dedi ki:

   İkamet ettiğiniz bölgede bir avukatın hukuki yardımını almanız gerekmekte. Ciddi bir suçlama bahsettiğiniz kadarıyla. İnternetten araştırlacak bir husus değil.

 4. Anonim dedi ki:

  herkes aradigini buluyor ben ise kaldim sorusuz

 5. Asuman dedi ki:

  Ekim 2018’de bir yıllık kiraya verdiğim dairenin kiracısı Mart sonu tayini çıktığını söyleyerek çıktı. Hukuksal hakkım olduğunu bilmediğimden kabul ettim. Fakat aynı kira bedeline kiracı bulunamıyor, daire boş. Boşanma davam devam ediyor ve nafaka bağlanmadığı için gelirim yok. Bu kiraya acilen ihtiyacım var. Hukuksal yapabileceğim birşey var mıdır?

 6. Deniz Kara dedi ki:

  Nişanlımın eski eşinden açılmış icralık davaları var evlenirsem benim maaşımdan bu icra ödemeleri kesintisi olur mu kendisi emekli maaşından kesinti yapılmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.