AVUKATA SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağu 29, 2017 | Hizmetlerimiz

Bu yazımızda avukata sıkça sarılan soruları ele aldık. Avukatlık mesleği hakkında tarafımıza sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

-Bir dava veya dava süreci için avukat tutmak zorunda mıyım?

Cevap: Hukuk sistemimizde avukatla temsil zorunluluğu yoktur.Her kişi davasını kendi takip edebilmekte ve asil olarak kendini savunma hakkını elinde bulundurmaktadır.Tabi ki bu sürecin bir avukat ile devam ettirilmesi büyük hak kayıplarına uğramanızı engelleyecektir.

-Avukat ne kadar ücret alır, ücretini ne zaman alır?

Cevap: Avukatlar için kanun ile belirlenmiş bir asgari avukatlık ücreti tablosu bulunmaktadır. Bir avukatın müvekkilinden talep edeceği ücret bu tabloda belirtilen ücretten daha düşük olamaz. Daha düşük olması durumunda baro tarafından gerekli disiplin işlemleri uygulanır.

-Dava nasıl açılır, dava açılması ne demektir?

Cevap: Bir hak kaybına yani bir haksızlığa uğradığınız zaman kendi başınıza bu durumun üstesinden gelemezsiniz. Bu durumda devlet gücünün ‘Türk Milleti Adına‘ kurduğu yargılama sistemine yani mahkemelere başvurursunuz. Mahkemeler sizin için uğradığınız haksızlığı düzeltir ve olayı olması gerektiği haline getirir.(Çoğu zaman)

-Dava açarken ne gibi işlemler vardır, neler yapmam gerekir?

Cevap: Dava dilekçeniz ile gerekli harç ve masrafları yatırdıktan sonra mahkeme ön bürosuna yaptığınız başvuru ile dava açma süreciniz başlar.Açtığınız dava bir dosya numarası ile kaydedilir ve ön incelemeye geçilir. Ön inceleme aşamasında hakim davanın usul şartlarını değerlendirir, sonrasında ise bir duruşma günü belirlenecektir.

Dava açmak ve dava süreci önemli bir süreçtir ve bu sürecin mutlaka bir avukat ile yürütülmesi tavsiye olunur.

-Ortalama bir dava ne kadar sürmektedir, dava açmak ne kadar zaman alır?

Cevap: Açtığınız davanın hangi mahkemede olduğuna göre açtığınız davaların süresi değişse de, ortalama olarak davalar 1-2 yıl aralığında sürmektedir.

-Dava açmamın bana zararları olabilir mi? Davayı kaybedersem ne olur?

Cevap: Dava açmadan önce mutlaka bir uzman ile bu süreci değerlendirmeli , artı ve eksilerinizi neler olabileceğini önceden öngörebilmelisiniz.Aksi taktirde bir davayı kaybetmeniz durumunda karşı tarafın avukatlık ücreti ve yaptığınız bir çok gider kalemi masrafı sizin üzerinize kalacaktır.

-Dava dilekçelerinde neler yazılmalıdır? Dava dilekçesinde bulunması gerekenler nelerdir?

1. Adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, açık adresiniz
2. Karşı tarafın; adı soyadı (kurum ise ünvanı), biliyorsanız TC Kimlik Numarası, adresi
3. Mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aşağıdaki hususları dilekçenizde belirtiniz
a. Davanızın konusu
b. Davayı açma nedeniniz
c. Talebiniz (dava sonucu elde etmek istediğiniz sonuç)
d. Yasal dayanaklarınız
e. Delilleriniz
i. Dilekçeniz arkasına delil listesi ekleyerek tüm delillerinizi sıra ile yazınız ii. Elinizde olan delilleri dilekçeniz ekinde  sıra numarası vererek sununuz iii. Elinizde olmayan delillerin nereden temin edileceğini açık şekilde yazınız.
f. Davaya konu olayın (şeyin) gerçekleştiği tarih ve sizin öğrendiğiniz tarih 
g. Varsa dava konusu ile ilgili içtihatlar (önceki kesinleşmiş mahkeme kararlarından örnekler)

-Avukatlık Ücretinin Kanuni Dayanağı Nedir?

blank

Anayasa’nın 36. maddesinde vatandaşın hak arama özgürlüğü şu şekilde ifade edilmiştir : ‘Herkes meşru vasıta ve yollardan faydalanmak sureti ile yargı mercileri önünde davalı ve davacı sıfatı ile adil yargılanma hakkına sahiptir.’

Bu süreçte vatandaş hak arama özgürlüğünü bu alanda hakim olan avukatlar aracılığı ile gördürmektedir.Bir davada vekil olarak atanma şartı sadece ‘avukat’ sıfatı ile bulunduğu ilin barosuna kayıtlı avukatlara aittir.

Avukat ile müvekkil arasında, avukatın sunduğu hizmetin karşılıksız kalmaması için ‘karşı tarafa vekalet ücreti ödeme zorunluluğu’ getirilmiştir.Bu sayede avukat ile müvekkil arasında verilen hizmetin karşılığına ilişkin asgari bir tutar belirlenmiştir.

Av. Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

13 Yorumlar

 1. Uğur koç

  Mrb mahkeme kağıdı geldi kağıtta duruşma günü 04’13’2018 olarak grünüyor
  E devletten bakıyorum 02’21’2018 gzüküyor hangi tarihte gitmeliyim

  Yanıtla
 2. Avukat Saim İncekaş

  İlgili mahkeme kalemini arayarak veyahut kaleme sorarak yanlışlığı gideriniz.

  Yanıtla
 3. MUHAMMED

  ÇOCUKLARIN KULANILDIGI MÜSTEHCEN ÜRÜNLERİ ÜLKEYE SOKMA ÇOGALTMA SATMA DEPOLAMA BULUNDURMA VE KULANIMA SUNMA SUÇUNDAN YARGILANIYORUM TELEFONUMU ALMIŞLARDI 4 AY ÖNCE 23.01.2018DE BU SUÇLAMADAN DAVA AÇILMIŞ NE YAPMAM LAZIM TİWTR HESABIMDAN FOTO PAYLAŞILMIŞ LAKİN BENİM HABERİM YOK. LAPTOPDAN PAYLAŞILMIŞ DEDİ BANA MEMUR 2016DA .LAKİN BEN LAPTOPU 2014 DE SATMIŞTIM NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIM EDİN

  Yanıtla
  • Anonim

   İkamet ettiğiniz bölgede bir avukatın hukuki yardımını almanız gerekmekte. Ciddi bir suçlama bahsettiğiniz kadarıyla. İnternetten araştırlacak bir husus değil.

   Yanıtla
   • Alieymen

    Kolay gelsin bankaya kredi borcum var ve ödeyemedim maaşıma bloke koymuşlar 4/1 ‘ni kesiyorlar ve başka bankada icra yoluyla koymuş ve benim bakmam gereken ailem var blokeyi nasıl kaldırabilirim.. yardımcı olursanız sevinirim.

    Yanıtla
 4. Anonim

  herkes aradigini buluyor ben ise kaldim sorusuz

  Yanıtla
  • Emine uzun

   Boşanma davası sonuçlanmadan tarafıma çocuklarla yaşadığım ve tapusu eşimin üzerine olan evin su elektrik doğalgaz aboneliklerini kapattıracağını bildiren tebligat gönderildi.abonelikleri üzerime alacağım ama gerekli belgeleri bana vermiyor(tapu fotokopisi ve kendisi tarafından atılacak imza)amacının benim evden ayrılmamı sağlamak olduğunu biliyorum kendide söylüyor zaten nereye başvurabilirim

   Yanıtla
 5. Asuman

  Ekim 2018’de bir yıllık kiraya verdiğim dairenin kiracısı Mart sonu tayini çıktığını söyleyerek çıktı. Hukuksal hakkım olduğunu bilmediğimden kabul ettim. Fakat aynı kira bedeline kiracı bulunamıyor, daire boş. Boşanma davam devam ediyor ve nafaka bağlanmadığı için gelirim yok. Bu kiraya acilen ihtiyacım var. Hukuksal yapabileceğim birşey var mıdır?

  Yanıtla
 6. Deniz Kara

  Nişanlımın eski eşinden açılmış icralık davaları var evlenirsem benim maaşımdan bu icra ödemeleri kesintisi olur mu kendisi emekli maaşından kesinti yapılmıyor

  Yanıtla
  • faik

   iyi gunler hocam Benin garanti bankasina icralik borcum vardi onu yatirdim yanliz borcumu kapattiktan sonra benim maasima haciz geldi ve bir miktar para kesildi Benin su an borcum yok ve ben bu parayi nasil alabilirim bir bilgilendirirseniz sevinirim

   Yanıtla
 7. Kemal Sağlam

  Merhaba. Eşim 1994 yılında bir sabun fabrikasında ablasıyla beraber taşerona bağlı 6 ay kadar çalışmış. Ablasının sigortası gösterilmiş ama eşimin sigorta girişi yok.o tarihte beraber çalıştığı bir kişi daha var.dava açıp giriş sigortasını alabilirmiyiz. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 8. Hilal

  Merhaba hakim boşanmaya karar verdi üstünden 20 gün geçti gidip nüfus cuzdanimi cikarabilirmm yoksa tekrar adliyeye gitmem mi gerekiyor e devlette mahkeme durumu karara çıktı yaziyor hala

  Yanıtla
 9. Mehmet Yurtkulu

  10 sene önce bir şahıstan ev almistim.3 bloklu bir site ancak site yönetimi yok.apartman yönetimi var.kooperatif var ve fesh edilmemiş. Ben evi alırken sadece tapu devri yaptık.herhangi bir kooperatif üyeliği vs için imza atmadım.suan kooperatifin vergi ve ssk borcu için benden 1500 tl para isteniyor.kanunen ödemek zorunda olduğunu söyleyip, benim gibi kooperatif üyeliği olmayan sadece tapu sahibi olanlara baskı kuruyorlar.ayrica herhangi bir şekilde evi satamayacagimizi tapulara rehin konulduğu söyleniyor. Böyle birşey olabilir mi

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.