Avukata Neden İhtiyaç Duyulur?

Mar 5, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukata Neden İhtiyaç Duyarız ve Hukuki Yardım Almak İsteriz?

  1. İnsanlar, değişik nedenlerle kendini savunurken bir başkasının yardımını isteyebilirler. Bunlardan biri savunma, karmaşık bir yapıya sahiptir. İçinde pek çok kavram vardır. Olayı kavramak, onu hukuk diline çevirmek, yürürlükteki hukuk kuralları içinden olaya uygun kuralı bulmak, yazmak, sözle anlatmak, istemde bulunmak, gerekli itirazları yapmak bu kapsamda yapılması gerekenlerin en basit şeklidir.

  2. Bireyin bunları yapması, birey ne denli yetenekli ve birikimli olursa olsun zordur. Bu oldukça karmaşık ve teknik bilgiyi gerektiren yapı içinde bireyin hak kaybı kaçınılmaz hale gelir. İşte bu nedenle onu, bu işlerin uzmanı sayılan bir avukatın savunmasına gerek vardır.

  3. Kendini savunma durumunda kalan birey, yapı olarak duygusaldır ve bireycidir. Bu, onun gerçekleri görmesini engeller. Birey, kendini savunurken hep kendini haklı görür, karşı yanın iddia veya savunmasını doğal olarak bu tepki ile dinler ve çoğu kez de anlayamaz veya boyutlandıramaz. Bireyin buradaki çabası derinlikten yoksundur.

  4. Üçüncü olarak, yargıcın karşısına çıkınca heyecanlanır ve belki de savunmasını yapamaz. Bunun sonucunda yargılayacak olan makamın önünde kendini yeterince savunamamış duruma düşer. Bu nedenle, görevini bireyin dışında, bireyin sorunuyla özdeşleşmemiş, bireyi ve karşı yanı ayrı ayrı dinleyen ve değerlendiren, bu işin uzmanı sayılan bir avukatın yardımı kaçınılmazdır.

  5. Dördüncü neden, kendini savunma durumunda olan birey, somut olaya objektif ve kapsamlı baksa bile, somut olaya uygulanacak hukuk kuralını bilmesi çok zordur. Bir gecede hiç ilgisiz bir yasa düzenlemesinin peşine sıkıştırılarak bir temel yasa kuralının değiştirilmesi olgusu ülkemizde sıkça görülen bir uygulama haline gelmiş bulunmaktadır. Bu ortamda hukuk kurallarının uygulanmasını kendine meslek olarak seçmiş bir kişi değilseniz bu değişiklikleri bilme şansınız hiç yok demektir. Bu durumda hukuki hata yapma olasılığı üst düzeye çıkacağı için avukata gereksinim vardır.

  6. Son olarak, yargıçların çabuk ve sağlıklı yargılama yapabilmeleri için önlerine gelen olayın olabildiğince arındırılmış, hukukla ilgili kısımlarının öne çıkarılmış, hukuksal dayanaklarının oturtulmuş olması gerekir. Bunu, kendini savunan tarafın yapması olanaksızdır. Avukat, mesleği gereği bunu en iyi şekilde yapar. Yargının daha çabuk karar vermesini sağlamanın yanı sıra daha az önemli olanlar arasından önemliyi ayırarak hata yapmasını da önler. Daha da ötesinde yargıcın hatalı karar vermesi halinde itiraz yoluyla hatanın düzeltilmesini sağlar.

İşte bu ve buna benzer nedenlerle hakimler ve ilgili kişiler önünde bireyin haklarını savunan ve koruyan, ona hukuksal yardım sunan avukatlara gerek bulunmaktadır. Bu metnin okunmasıyla birlikte “neden avukat tutmak gerekir” sorusu vatandaş ve bireyler için aydınlanmış hale gelecektir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukata Neden İhtiyaç Duyulur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.