Avukat Yasanın İzin Verdiği Ünvanlardan Başkalarını Kullanamaz

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukat Yasanın İzin Verdiği Ünvanlardan Başkalarını Kullanamaz

TBB Disiplin Kurulu bir kararında, aynı zamanda marka patent vekili yetkisi de bulunan avukatın antetli kağıdına yazdığı “B.. Hukuk Bürosu, B… Marka ve Patent Bürosu” ibarelerini değerlendirirken “avukatlık mesleğinde resmen hak edilmiş bile olsa yasanın izin verdiği unvanlardan başkalarının kullanılamayacağı ve avukatlar arasında farklı ve özel yeteneklere sahip olduğu imajı ile mesleğin ticari bir iş gibi, açık bir reklam alanına taşınarak kullanılmaması ilkesine aykırılık teşkil etmektedir” görüşü ile avukatın kendisini tanıtırken, meslektaşlar arası haksız rekabeti önlemek, mesleğin ticarileştirilmesini engellemek ilkelerini kararına yansıtmıştır. (TBB Disiplin Kurulu, 15.09.2006 günlü, E.2006/237, K.2006/313 sayılı kararı)

“Basılı evrakta irtibat bürosu, emekli yargıç, emekli savcı, emekli noter, önceki dönem baro başkanı, marka patent vekili, bakan, milletvekili ve benzeri sıfatlar yazılamaz ve basılı evrak reklam niteliği taşıyacak aşırılıkta olamaz”. (TBB Disiplin Kurulu, 01.06.2007 günlü, E.2007/116, K.2007/178 sayılı kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukat Yasanın İzin Verdiği Ünvanlardan Başkalarını Kullanamaz

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.