Avukatlık Mesleği Hakkında Bilgi

Nis 14, 2018 | Hukuk Öğrenciliği ve Staj

Avukat Tanımı

Avukat, hukuk fakültesinden mezun olarak ikamet ettiği ilde yer alan “baro” dahilinde stajını tamamlayarak Adalet Bakanlığı izni ile “avukatlık ruhsatı” almaya hak kazanan kişiye verilen isimdir. Avukatlar ancak bulundukları ildeki baroya kayıt olarak çalışabilirler. Uyap avukat sistemine kayıt olarak avukatlara özel sistemi kullanırlar.Avukat portalı olarak adlandırılan bu sistemde avukatlar açtıkları davaları, gidişatı ve evrakları sistem üzerinden kontrol edebilirler.

Barolar Birliği

TBB” kısaltması ile anılan “Türkiye Barolar Birliği” tüm illerde bulunan baroların bağlı bulunduğu Ankara’da bulunan merkez baroya verilen isimdir. Avukatlık mesleğinin icrasını kontrol eden mekanizma barodur. Her bir baroda “baro levhası” bulunur. Baro levhası avukatların isimleri, adresleri ve telefon gibi iletişim bilgilerinin listelendiği bir listedir. Bu liste güncel olarak yenilenir. Avukatın mesleğini icra edebilmesi için işbu levhaya kayıtlı bulunması gerekmektedir.

Avukatlık Mesleğinde Avukata Soru Sorma

Avukatlık mesleği boşanma avukatı, ceza avukatı, icra avukatı, miras hukuku, boşanma, avukat arama,hukuk bürosu, tazminat terimlerini içerir bir meslektir. Avukatlık negatif enerjili bir meslektir. Miras, boşanma, ceza gibi alanları barındıran bu meslek grubunda gergin bir gün geçirilmektedir. Avukata soru sorma aslında avukat danışmanlık hizmeti almak anlamına gelir. Kimi avukat karşılıksız sorularınızı cevaplarken bilgisine güvenen kimi avukat ise danışmanlık ücreti mükabilinde soruları cevaplar. Yargıtay kararları avukatlık mesleğinin yapı taşıdır.blank

Mahkeme, Adliye ve Hukuk Bürosunda Avukat

Avukatlık bir kamu hizmeti, avukat ise bir kamu personelidir. Avukatın işi yargının bağımsızca savunma yapmak ve savunma makamını temsil etmektir. Avukat yargının kurucu unsuru olduğu için mahkemelerin, adliyelerin vazgeçilemez bir unsurudur. Hukuk bürosu bir avukatın evi olduğu gibi mahkeme ve adliyeler avukatın iş yeridir.Avukatlık mesleği iyi yapıldığı taktirde kişiyi ihya eder, yüceltir; kötü yapıldığı takdirde ise kişiyi kahya eder, yalancı, dolandırıcı bir konuma koydurtur toplum gözünde. Mahkemeler ve adliyeler arasında dolaşmak, tüm günün gerginliğine hukuk bürosunda devam etmek mesleği zor bir alan yapar. Avukatlık bu bakımdan kendini ifade edebilme ve aktarma mesleğidir. Her davada bir taraf her zaman kaybeder.

Avukat ve Avukatın Karakteri

Avukatlık serbest ve bağımsız bir meslektir. Bir maaşa bağlı olarak yapılan işe avukatlık değil, hukuk müşaviri denir. Avukat hür düşünen ve savaşan kişinin icra ettiği meslektir. Karakteristik özellikleri arasında direnişçi yanı zayıf olan kişi memur olur, işçi olur ancak avukat olamaz. Avukat maaşları denince kulağa dolgun para dolu bir çanta gelir fakat avukat maaşları avukat cübbesinin içinde bulunur. Uluslararası hukuk, ceza avukatı, avukata soru sormak bir avukatın izleyebileceği yollardandır.

Avukat Hukuk Danışmanlığı

Avukatlık mesleği hukuk danışmanlığı anlamını da taşır bir noktada. Hukuki sorularınızı ve davalı olduğunuz davaları hukuk danışmanlığı alarak çözebilirsiniz. Avukatlar, stajer avukat sürecinden geçerek zorlu ve meşakkatli bir meslekle uğraşmaktadırlar. Avukat dosyası, avukat evrak, avukat net olarak hukuk danışmanlığı önemli nitelik taşır. Hukuk mekanikleri gelişmemiş bir toplumda avukat her ne kadar önemsiz bir obje gibi görünse de , kişilerin mahkemelik bir dosyaları olduğu zaman tek sığınabilecekleri kapı hukuk danışmanlığının kapısıdır. Vatandaşlar avukatları ücretsiz bilgi öğrenme platformu gibi görmektedir. Online avukat, online avukata soru sorma gibi yollardan ücretsiz olarak sorunlarına çözüm ararlar. Ancak hukuk danışmanlığının bir meslek olduğu unutulmamalıdır.blank

Avukatlık Kanunu

Avukatların uymakta zorunluğu olduğu, mesleklerini icra ederken dikkat etmeleri gereken ve ezbere bilmeleri gereken kanundur. Avukatların sorumluluğuna bu kanun çerçevesinde gidilir. Avukatlık mesleğinin anayasasıdır denilebilir.

Avukatların Uzmanlık Alanları

Avukatlar kendilerine uzmanlık alanları seçerler. Örneğin adana’da çalışan bir avukat boşanma ve aile davaları üzerine uzmanlık alanı seçebilir. Dolayısı ile kendisini bu alanda geliştirir. Aynı avukat adana ceza avukatı olarak çalışabilir ve kendisini bu alanda da geliştirebilir. Yine değişik bir uzmanlık alanı olarak idare davalarına bakan avukatlar bulunmaktadır.

 

 

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

3 Yorumlar

 1. SILA

  GÜZEL OLMUŞM 901

  Yanıtla
 2. Zeynep

  Benim bir sorum olacak

  Şimdi müvekkilimi dinledi ve haksız olduğu kanısına vardım. Kendisini reddedebilmem söz konusu mu ?

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Her aşamada gördüğünüz lüzum üzerine müvekkilinizi reddedebilir, dosyadan istifa edebilirsiniz.

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.