Avukat ile Müvekkili Arasında Ücret Uyuşmazlığı Çıkarsa Ne Olur?

Mar 7, 2020 | Tanım & Denemeler & Tarihçe

Avukat ile Müvekkili Arasında Ücret Uyuşmazlığı Çıkarsa Ne Olur?

Avukatlık sözleşmesinin kurulması aşamasında avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olması mümkündür. Yahut yazılı ücret sözleşmesinin yapılmaması nedeniyle kanıt sorunu yaşanması söz konusu olabilir.

Ücret kararlaştırılmış olmasına rağmen belirgin olmaması nedeniyle istenebilirliği bulunmuyor olabilir veya geçersiz sayılabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak işlem, ücret itirazlarını incelemeye yetkili mercie başvurarak davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasında bir miktarın avukatlık ücreti olarak belirlemesini istemektir.

Eğer ücret istemine konu olacak iş, değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerden ise, bu durumda avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücretinin belirlenmesi yasa tarafından öngörülmektedir.

Bu olanakların kullanılamadığı durumlarda bunun yine ücret uyuşmazlığını belirleyecek makama başvurarak en azından tarifede yazılı asgari ücretin avukatlık ücreti olarak ödenmesini isteme hakkı vardır.

Örneğin, avukatla iş sahibi arasında ücret, serbestçe kararlaştırılıp yazılı hale getirilmemişse veya kararlaştırılan ücret, emredici kurallara aykırılığı nedeniyle geçersiz sayılıyorsa yine ücret ödenecektir. Ancak bu durumda ya 164. maddede öngörülen şekilde istemde bulunulacak veya Avukatlık Asgari ÜcretTarifesi esas alınarak miktarı saptanacaktır.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukat ile Müvekkili Arasında Ücret Uyuşmazlığı Çıkarsa Ne Olur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.