Avukat ile Müvekkili Arasında Ücret Uyuşmazlığı Çıkarsa Ne Olur?

Avukat ile Müvekkili Arasında Ücret Uyuşmazlığı Çıkarsa Ne Olur?

Avukatlık sözleşmesinin kurulması aşamasında avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olması mümkündür. Yahut yazılı ücret sözleşmesinin yapılmaması nedeniyle kanıt sorunu yaşanması söz konusu olabilir.

Ücret kararlaştırılmış olmasına rağmen belirgin olmaması nedeniyle istenebilirliği bulunmuyor olabilir veya geçersiz sayılabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak işlem, ücret itirazlarını incelemeye yetkili mercie başvurarak davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasında bir miktarın avukatlık ücreti olarak belirlemesini istemektir.

Eğer ücret istemine konu olacak iş, değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerden ise, bu durumda avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücretinin belirlenmesi yasa tarafından öngörülmektedir.

Bu olanakların kullanılamadığı durumlarda bunun yine ücret uyuşmazlığını belirleyecek makama başvurarak en azından tarifede yazılı asgari ücretin avukatlık ücreti olarak ödenmesini isteme hakkı vardır.

Örneğin, avukatla iş sahibi arasında ücret, serbestçe kararlaştırılıp yazılı hale getirilmemişse veya kararlaştırılan ücret, emredici kurallara aykırılığı nedeniyle geçersiz sayılıyorsa yine ücret ödenecektir. Ancak bu durumda ya 164. maddede öngörülen şekilde istemde bulunulacak veya Avukatlık Asgari ÜcretTarifesi esas alınarak miktarı saptanacaktır.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:21

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.