Avukat Gelen İşi Kabul Etmemekte Serbesttir

Avukat Gelen İşi Kabul Etmemekte Serbesttir

Avukatlığın bağımsızca yapılabilecek bir meslek olması, kendisine önerilen işi kabul etmek zorunda olmadığı anlamını gelmektedir. Hatta işi neden reddettiğini bildirme yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

Ancak avukatlığın kamu hizmeti olması işi kabul etmeme bildiriminin işi önerene iletilmesini zorunlu kılmaktadır. İşi kabul etmeme bildiriminin, Avukatlık Kanununun 37. maddesine göre “gecikmeden” ve Meslek Kuralları 38. maddesine göre “müvekkiline zarar vermeyecek biçimde” yapılması, iş sahibinin zarar görmesine neden olunmamasına dikkat ve özen gösterilmelidir.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:17

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.