Avukat CMK Stopaj İadesi Nasıl Alınır?

Avukat CMK Stopaj İadesi Nasıl Alınır?

Avukatlar CMK görevlendirmesi neticesinde serbest meslek makbuzu keserek savcılıklara sunmaktadırlar. Avukatın verdiği hizmet karşılığında savcılığa kestiği bu makbuzda tevfikat yani stopaj kesintisi de yapılmaktadır.

Avukatlar stopaj vergi mahsubu ve iadesi için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinde yer alan GEKSİS siteminden başvuruda bulunabilirler.

Öyle ki vergi dairesine borcunuz var ise stopaj iadesi alacağınızı bu borcunuza mahsup etmeniz de mümkün. Stopaj iadesi talebiniz neticesinde beyanlarınızın incelemeye alınması da muhtemel. Bu nedenle defterleriniz düzgün tutulduğundan emin olmanızda fayda var yoksa olmadık yerde bir usulsüzlük cezası can sıkıcı olacaktır.(Mahsup etme talebinde bulunursanız incelemeye alınma ihtimaliniz çok düşük, eğer iade talebiniz var ise de bu talebin 1 yıldan fazla biriktirmemeniz sağlıklı olur)

Stopaj kesintisi iadesi için GİB websitesindeki ilgili link: https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/stopaj-kesintisi-onayi-talep-dilekcesi

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 16:35

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.