Avukat Bilerek Davayı Uzatmamalıdır

Mar 7, 2020 | TBB Disiplin Kararları

Avukat Bilerek Davayı Uzatmamalıdır

Avukat, mesleki çalışması sırasmda savunma için zorunlu olmadıkça davanın uzaması sonucuna varacak isteklerden kaçınmakla yükümlüdür. Ne gibi isteklerin savunma için zorunlu olduğu avukatın takdirinde kalan bir konudur. Ancak bazı istek ve davranışların savunmadan çok davayı uzatmaya yönelik olduğu herkesçe kabul edilebilmektedir. Örneğin, kaybedileceği kesin bir tahliye davasında sırf iş sahibi taşınmazda biraz daha otursun diye avukatlık sıfatının verdiği olanakları haksız bir biçimde kullanmak, peş peşe duruşmalara katılmayarak mesleki özür bildirmek, oturum kazanmak için yargıcı reddetmek gibi. Mahkemece kendisine vekaletnamesini ibraz etmesi için süre verilmesini talep eden avukatın, verilen kesin süreye rağmen duruşmanın ertelendiği gün, duruşmaya katılmaması ve vekaletnamesini sunmamış olması, özen borcuna aykırı hareket etme olarak nitelenmektedir. (TBB Disiplin Kurulu, 18.05.2002 günlü, E.2002/15, K.2002/150 sayılı kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avukat Bilerek Davayı Uzatmamalıdır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.