Avans Ödemesinden Sonra Yapılan İkinci Havale Malın Teslim Alındığı Anlamına Gelir

Oca 12, 2021 | Borçlar Hukuku

Avans Ödemesinden Sonra Yapılan İkinci Havale Malın Teslim Alındığı Anlamına Gelir:

Kural olarak havale, bir borcun ödenmesine yöneliktir. Somut olayda 08.03.2013 tarihli banka havale makbuzunda “avans ödemesi” olduğu yazılıdır. Bu halde akdi ilişkinin avans ödemesi ile başladığı anlaşılmaktadır. 19.03.2013 tarihli havale makbuzunda ise herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Hal böyle olunca alıcının önceki yaptığı avans ödemesi ile birlikte sonraki nakit ödemeye karşılık ikinci ödemede herhangi bir kayıt bulunmadığı dikkate alındığında tüm malın teslim alındığının kabulü gerekmektedir. Bu durumda davanın reddi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulü doğru olmamıştır.” gerekçesiyle hükmün bozulmasına karar verilmiş, Dairemiz bozma ilamına karşı davacı vekilince karar düzeltme yoluna başvurulmuştur.

(1) Dairemizin yukarıda anılan bozma ilamında 08.03.2013 tarihli banka havale makbuzunda “avans ödemesi” olduğunun yazıldığı, bu halde akdi ilişkinin avans ödemesi ile başladığı, 19.03.2013 tarihli havale makbuzunda ise herhangi bir kayıt bulunmadığı, hal böyle olunca alıcının önceki yaptığı avans ödemesi ile birlikte sonraki nakit ödemeye karşılık ikinci ödemede herhangi bir kayıt bulunmadığı dikkate alındığında tüm malın teslim alındığının kabulünün gerektiği, bu sebeple davanın reddi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulünün doğru olmadığı bildirilmiş ise de, davacı vekilinin karar düzeltme talebi doğrultusunda yeniden yapılan incelemede 19.03.2013 tarihli havale makbuzunda da iş avansı açıklamasının yazılı olduğu, davalının kendisine yapılan avans ödemesi karşılığı mal teslim ettiğini ispat edemediği anlaşılmış olmakla Dairemizin 27.04.2018 gün, … E.-2018/2412 K. sayılı bozma ilamının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir.(İlgili Yargıtay kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.