Atatürke Hakaret Şikayet Dilekçesi

Atatürke Hakaret Şikayet Dilekçesi

X CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA


MÜŞTEKİ             :

ŞÜPHELİ              :

KONU                   : Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret, sövme (5816 S.k. md.1,2), Halkı kin ve düşmanlığa tahrik aşağılama (5237 S.k. md. 216)

SUÇ TARİHİ        :

AÇIKLAMALAR :

Ekte sunmuş olduğumuz Twitter isimli sosyal paylaşım ağı yazışmalarında görüleceği üzere X tarihinde yukarıda adı ve adresi belirtilen X isimli şahıs, sosyal medya ağı Twitter’daki “X (Hesap Kimlik No: Account ID X)(Url: X) isimli şahsi hesabından, “X” isimli hesabın “Dün gece dedigim gibi. X tarihi bir hata yaptı . X artık yeni anayasa falan yapamaz. geçti artık” paylaşımına cevaben “İki serhoş, bir homo yapıyorsa, X neden yapamaz anlamadım..” dediği, konuşmanın devamında X isimli hesabı sahibinin “kimmiş onların ismi karnından değil adam gibi ağzından konuş” demesi üzerine yine cevaben “Birisi X ın kapaması X İkisi X ” dediği, ardından tekrar aynı hesaba cevap olarak “yahu X kimin emir eri.. Hani şu cam dibinde düzüşürken hanımı basmıştıya X” dediği, X’ün fotoğrafını paylaşarak “bak resimdeki” yazdığı görülmektedir.

Dolayısıyla Şüpheli X, alenen X’e ve hatırasına hakaret etmiş ve sövmüş bulunmaktadır. Yine aynı Twitter hesabından Şüpheli X “#laikdeğiliz Çünkü tüm pezevenkler laiktir…” demekle 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216 ve 218.maddelerini ihlal ederek Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamıştır. Bu yazışmaların Bilişim Suçları Bürosu’nca internetteki IP adresi aracılığıyla temini mümkündür.

Ayrıca şüpheli X’in şahsi hesabı olduğunun ispatı açısından ilgili paylaşımların yapıldığı Twitter hesabının suçun işlendiği tarihteki profil resmi önem arzetmektedir şöyle ki; şahıs profil resmine kendi yazmış olduğu “X” isimli kitabın kapağını koymuştur. Kitabın kapağının üzerinde şahsın kendisine ait mail adresi olan X ve yine şahsın kendisine ait olan “X” numaralı telefon yazılıdır. Bu profil resmi de ekte Sayın Savcılığa sunulmaktadır.

Şikâyet olunan şahsın bu eylemi, devletimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve merhum annesi Zübeyde Hanım şahsında, kendilerinin temsil ettikleri ve toplum gözünde yer etmiş yüce makamlarına hakaret ve saygısızlık olarak kalmamış; şahsımla birlikte, anılan iletileri okuyan birçok yurttaşı da infial haline getirecek bir menfi etki yaratmıştır.

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda arz ve izahına çalışılan ve Sayın Savcılığın re’sen tespit edeceği sair nedenlerle, Şüpheli X’in eylemine uyan, 5816 sayılı Atatürk’ü Koruma Kanunu, TCK’nın 216., 300. ve 301. Maddelerini ihlal etmesi nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

Ekleri:

1-) Dilekçede bahsedilen Twitter yazışmalarının dökümü

2-) Şahsın profil fotoğrafı ve profilinin genel görünümünü gösterir ekran alıntısı

3-) İlgili dökümanların sanal ortamlarını içerir CD

MÜŞTEKİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu

Son düzenleme tarihi 5 Mayıs 2020 09:07

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.