Askerlikte Hava Değişimi Nedir ve Nasıl Alınır?

Ara 17, 2018 | Askeri Kanun

Askerlikte alınan hava değişimi ne demektir? Rapor ve hava değişimi arasındaki fark nedir? Askerlikte hava değişimi kaç gündür? 2018 yılında askerlikte hava değişimi nasıl alınır? Hava değişimini tezkereye bağlayarak terhis olmak mümkün mü? Askerde en rahat hava değişimi alma yolları nelerdir? Bu sorulara makalemizde ayrıntılı bir şekilde cevap verdik.

Hava Değişimi Ne Demektir?

Hava Değişimi bir askerin hastalanması nedeniyle o askere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen bir izin çeşididir. Hastalığınız sonucu hava değişimi izni alabilmek için doktordan veya hastaneden rapor almanız gerekmektedir. Genellikle ameliyat, kol kırığı gibi durumlarda hava değişimi alındığı görülmektedir.

Hava değişimi birçok askerin en çok talep ettiği izin türüdür. Çünkü hava değişimi askerlik süresinden sayılır. Yani hava değişimi izni aldığınız günler askerliğinizde şafak atmaya devam etmektedir.

Bir askerin hava değişimi hakkı 45 gündür. Ancak çeşitli özel hastalıklarda 90 güne kadar hava değişimi alınabilir. Askerde hava değişimi almak için çoğu asker hasta taklidi yapmakta veya kendilerini sakatlayıp, yaralamaktadır. Askerlerin sırf hava değişimi alabilmek için kendilerini yaralayıp hasta duruma getirmeleri çok üzücü bir durumdur. Askerin kendisini bilerek yaralaması durumunda komutanı tarafından cezalandırılması söz konusu olabilir.

Hava Değişiminde Ödenen Para Nasıl Alınır?

Askerde aylık maaşınızın yattığı hesaba yatırılır hava değişimi parası. Dolayısı ile Ziraat Bankası hesabınıza ödeme yapılır. Hava değişimi tutarını ve hava değişimi ile ilgili detayları öğrenebilmek için en yakın askerlik şubesine giderek sistemden ayrıntıları sorgulayabilirsiniz.

Hava değişiminde ödenen para kimi zaman askerlikten sonra yani terhis olduktan sonra dahi hesabınıza yatırılabilir. Hava değişimi parası kesin olarak şu tarihte yatırılır demek mümkün değildir. Hava değişimi paranızın yatıp yatımadığını sorgulamak için sürekli olarak askerlikte sizin için açılan Ziraat Bankası Hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

Askerlik Hava Değişimi Parasını Sorgulama, Hava Değişimi Parası Ne Kadardır?

2018 yılı için hava değişiminde bulunduğunuz hergüne 12,37 TL günlük para ödenir. Bu para günlük iaşe bedelidir. Yani birliğinizde size sağlanan yemek bedeli siz birlik dışındayken de size ödenir.

Hava değişimi boyunca verilen toplam para= 12,37 x (Hava Değişiminde Geçirdiğiniz Gün Sayısı)

Askerlik hava değişimi tutarını daha detaylı sorgulamak için en yakın Askerlik Şubesine giderek T.C. no’nuz ile bu bedeli sorgulayabilirsiniz. Ayrıca hava değişimi için memleketinize giderken ve hava değişimi sonrasında birliğinize dönerken “yol ve yemek” parası alırsınız. Giderken bu parayı birliğiniz verir, dönerken ise Askerlik Şubeden sevkinizi alırsınız.

Askerlik Hava Değişimi Kaç Gündür?

Uzun dönem ve kısa dönem askerlerde hava değişimi izin hakkı farklılık göstermektedir. Uzun dönem askerler toplam 30 gün hava değişimi alabilir. Kısa dönem askerler ise toplam 15 gün hava değişimi alabilir. Bu alınan hava değişimi izinleri askerlik süresinden sayılır. Yani uzun dönem iseniz 30 günden fazla alacağınız hava değişimi artık askerlik sürenizi uzatmaya başlar. Kısa dönem iseniz de 15 günden fazla aldığınız hava değişimi askerlik sürenizi uzatır ve daha geç terhis olmanıza neden olur.

Hava değişimi süresi bittikten sonra en yakın askerlik şubesine giderek birliğinize sevk olmak istediğinizi söylemeniz gerekir. Askerlik şubesi de size yol ve yemek parası vererek birliğinize sevk kağıdı verir. Eğer hava değişimi süreniz bitmesine rağmen hala birliğinize katılış yapmamışsanız “asker kaçağı” durumuna düşersiniz ve hakkınızda yakalama kararı çıkartılır.

Hava değişimi süresine örnek vermek gerekirse, diyelim ki uzun dönem bir askersiniz. 50 gün rapor aldınız. Bu durumda ilk 30 gün askerlikten sayılır. Geriye kalan 20 gün ise askerlik süreniz uzar. Yani 20 gün daha geç terhis olursunuz.

Hava değişimi süresine bir diğer örnek,  kısa dönem askersiniz diyelim. 40 gün rapor aldınız. Bu durumda ilk 15 gün askerlik sürenizden sayılır.Geriye kalan 25 gün geç terhis olursunuz. Yani askerliğiniz 25 gün uzar.

En Rahat Hangi Hastalıklarda Hava Değişimi Alabilirim?

Psikolojik veya fiziksel hastalıklara hava değişimi raporu verilmektedir. Ancak psikolojik rahatsızlık nedeniyle hava değişimi almak zordur. Birlik komutanları psikolojik rahatsızlığınız olduğuna inanmaz ve genellikle hava değişimi alabilmek için rol yaptığınızı düşünür. Çünkü askerde hava değişimi alabilmeyi neredeyse herkes talep etmektedir.

Askerdeyken yaşadığı zor günler nedeniyle psikolojisi bozulan ve memleketine hava değişimine yollanan bir çok asker vardır. Genellikle kendine zarar vermesinden şüphelenilen ve memleketine yollanarak kafasını dinlenemesi istenilen askerlere psikolojik nedenlerle hava değişimi verilir.

Fiziksel hastalıklara gelirsek; kol kırığı, ameliyat gibi durumlar zaten yoruma dahi gerek olmadan hava değişimi verilen hastalıklardır.

Hava Değişimi Hakkının Kanundaki Açıklamaları

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’ndahava değişimi” ile ilgili şu maddeler yer almaktadır.

Madde 77 –Erbaş ve erlerin izin süreleri muvazzaflık hizmetinin her ayı için iki gün olarak hesap edilir ve bu izin süresi muvazzaflık hizmetinden sayılır. Bir yıl içerisinde verilen izin sürelerinin toplamı otuz günü geçemez. Muvazzaflık hizmetini yerine getirmek üzere kıt’a veya kurumlara katılmış olan erbaş ve erlere acemi eğitimini bitirmedikçe ve cezalılara ceza süresini tamamlamadıkça izin verilmez. (Değişik 4. cümle: 13.07.2013 – 6496 S.K/Madde 7) Yılda otuz günden fazla izin ile acemi eğitimini tamamlamamış bulunan yükümlülerden fevkalade özürleri olduğu anlaşılanlara izin verebilmek hakkı asgari alay ve eşiti komutanlığına (Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında eşiti) aittir. (Değişik cümle: 22.01.2015 – 6586 S.K/Madde 14) İzin, istirahat veya hava değişimine gönderilecek olan erbaş ve erlerin ne kadar süreyle izinli, istirahatli veya hava değişimli olduklarını gösterir belge birlik komutanlıklarınca yükümlülere elden verilir, ayrıca bu belgelerin bir nüshası da yükümlülerin terhislerinde kıta şahsi dosyası ile birlikte askerlik şubesine gönderilir.

Madde 78 –   Erbaş ve erlere verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam otuz güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılır.

Muvazzaf hizmetlerini bitirmiş oldukları halde görülen lüzum üzerine terhisleri geciktirilmiş olanlara yedek ve cezalı erbaş ve erden hava değişimine gidenlerin ve izin alanların tebdi lhava ve izin müddetleri, ne kadar olursa olsun tamamiyle hizmet ve cezalarından sayılır.

(Mülga 3. fıkra: 11.02.2014 – 6519 S.K/Madde 5)

(Değişik 4. fıkra: 11.02.2014 – 6519 S.K/Madde 5) 1076 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi uyarınca, erbaş ve er statüsüne geçirilenlere verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam on beş güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılır.

(Değişik 5. fıkra: 11.02.2014 – 6519 S.K/Madde 5)  Kendilerini askerliğe elverişsiz hale getirmeye veya getirtmeye teşebbüs ettikleri mahkeme kararı ile sabit olan erbaş ve erlerin yargılanmalarına esas eylemleri dolayısıyla ortaya çıkan rahatsızlıklar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması nedeniyle mahkeme tarafından haklarında tedaviye karar verilen erbaş ve erlerin bu karar nedeniyle yatarak gördüğü tedaviler veya istirahatte ya da hava değişiminde geçirdikleri süreler muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılmaz. (Adana ceza avukatlarından Saim İncekaş bu konuda birçok davaya tanık olmuştur. Kendini elverişsiz hale getirme konusu yoruma açık olmakla birlikte suç teşkil etmektedir.)

Hava Değişimi Nedir, Nasıl Alınır_

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

16 Yorumlar

 1. şeyhmus aktaş

  teskeresine 35 gün kala 30 gün hava değişimi almış asker hava değişimine giderken askerlikten önceki bir suçtan dolayı yol kontrolleri esnasında yakalanıp ceza evine götürülüyor.Savcı ceza süresi 4 ay olduğu için yatabilir dedi. Hava değişimi raporu iptal olurmu

  Yanıtla
 2. Anonim

  Ben 36 gun hava değisimi aldim sonrada curuk aldim hava değism parsi yatarmi
  3 ay oldu yatmadı

  Yanıtla
  • Anonim

   Abim nasıl aldı psikolojik mi

   Yanıtla
 3. yasin

  sen nasıl yaptın o işi kardeş 3 ay oldu bana vermiyorlar kafayı yiyorum

  Yanıtla
  • Emre

   Merhaba 2020 hava değişimi şafaktan düşüyormu ? Varis ameliyatı olucam doktor hava değişimi alıcaksın dedi başka bi bilgi vermedi

   Yanıtla
 4. isa

  Merhaba ben birsey ogrenmek istiyorum wallahi ne yalan soylim psikiyatriden 30 gun hava degisimi aldim uyum bozuklugu. Benim bi uyusturucu gecmisim vardi . Sonra askerdeyken bir iki defa kullandim sonra komutanimla gorustum birakmak istedigimi soyledim ama oyle aman aman bagimli degiliz kriz yok sikinti yok rahat uyuyorum. Iste komutan ise guzel bir yazi yazdi cok fazla bagimli olmadigini ve birakmak istedigini yazdi psikiyatriye gidince adam okudu. Doktorda dedi sen iyisin bir sikintin yok ama ben sana yinede ilac yazayim onlari kullan dedi bitti iste ben izin istemistim doktordan annemi ozledigimi onu gorme ihtiyacim oldugunu falan filan zar zor ikna ettik doktoru aldim bende 30 gun simdi merak ettigim benim safaktan dusuyormu yoksa dusmuyormu. Birde bu durum yuzunden benim sicil veya sabika kaydinda bir sorun olmaz degil mi acikcasi biraz endiseleniyorum hani yarin birgun bir ise girsek sicil kaydinda cikarmi hani mesela adam uyusturucu satar yada kullanirken yakalanir polisler ifade alirlar iste savciydi falan filan ozaman bir sikinti oluyor ama bu benim durum polislik bir durum yok sadece uyum.bozuklugu nedeniyle havadegisimi aldim bu benim sicilimi sabika kaydini etkilemez degilmi ?

  Yanıtla
 5. Nusret

  2018 temmuzdan belli hava değişimi param yatmadı sadece ben değil çok kişi var böyle aylar oldu hala yatmadı napmamız gerek ?

  Yanıtla
 6. Ahmet

  Benim oğlum askere gitti acemi bi elini bitirdi usta birliğine gidince 3 açık-hava değişimi vermişler tekrar birliğin e gitti 21 gün sonra tekrar 3 ay hava değişi vermişler alınan 6 aylık hava değişi askerlikten sayilirmi

  Yanıtla
 7. ahmet

  kardeş cimere yaz yatrımadılar yaz hava değişimi evragının onaylı belgesini komutanına teslim et

  Yanıtla
 8. MUTLU BAYRAKDAR

  selamın aleyküm ben yeni askerlik sistemi geldiğinde parmaktan ameliyat oldum 30 gün heyet raporu verdiler bu 30 gün askerlikten sayılır mı bi bilgisi olan var mı beyler ?

  Yanıtla
 9. Bayram

  6 aylık erlere hava değişimi kaç gündür

  Yanıtla
 10. ikitelli vinç

  örneğin 6 ay askerlik yapacak bir er hava değişimi aldığında şafaktan düşüyor mu

  Yanıtla
  • ÖMER FARUK

   HAVA DEGISIMI ALDIM 30 GÜN FAKAT BUNUN 5 GUNU BILETIMI CIKMASINJ BEKLEMEKLE BOLUKTE GECTI GERIYE KALAN 25 GUNUN KAC GÜNÜ ASKERLIKTEN DUSER?

   Yanıtla
 11. Ferhat guzel

  Mrb ben askerde kıl dönmesi amelyatı olursam verilen izin veya hava değişimi şafaktan düsermi

  Yanıtla
 12. Anonim

  Sağ ayak ön çapraz bağım koptu ve yirtik vardi ameliyat oldum asker de başta 30 gün hava değişimi verdi doktor bunun ne kadarı safaktan düşer bazı sayfalarda 45 güne kadar safaktan düştüğünü söylüyorlar cevaplarsanız sevinirim

  Yanıtla
 13. Anonim

  Abi bana yardım edin psikolojim bozuldu hava değişimide vermiyorlar ne yapıcam bilemiyorum

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.