Artık Değerin Nakit Olarak Ödenmesi

May 11, 2019 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Artık Değerin Nakit Olarak Ödenmesi

EMKR de borçların parasal bir yükümlülük olması sebebiyle, bu rejim sonunda yapılan tasfiyedeki ödemelerin de nakit yolla eda edilmesi kuraldır.

Şu halde tasfiyenin bitiminden sonra muaccel hale gelmiş olan AD ve DAP borçlarının bu tarihten itibaren genel hükümler ve BK kuralları gereğince alacaklılarına ödenmeleri gerekecektir.

Aksi halde, tasfiye ile muaccel hale gelmiş bulunan bu alacakların cebri icra yoluyla borçlusundan tahsili yoluna gidilebileceği açıktır. Vurgulanması gerekir ki. TMK nun 217. maddesine göre mal rejimi; eşler arasında ki alacakların muaccel olmalarını önleyemediği gibi TMK’nin eşler arasında cebri icrayı yasaklayan 165. maddesi de kaldırılmış olduğundan; boşanma sebebi dışında sona eren EMKR dolayısıyla ortaya çıkacak DAP ve AD alacakları yönünden de cebri icra mümkün bulunmaktadır.

EMKR’de doğan DAP ve Katılma Alacağı borçlarının ödenmesi konusunda uygulanması gereken genel kurallar, açıklanan hususlardan ibaret bulunmakla birlikte; bu konuda TMK ca konulan bazı özel hükümlerin bulunduğunun da hatırlanması gerekir, “ödemelerin Ertelenmesi Kolaylığı” başlığı altında; borçlulardan teminat istenmesi ve faiz taleplerini de kapsayan bu kuralların, eşlerin karşılıklı yararlarını korumayı hedeflediği açıktır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank