Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Artık Değerin Nakit Olarak Ödenmesi

Artık Değerin Nakit Olarak Ödenmesi

EMKR de borçların parasal bir yükümlülük olması sebebiyle, bu rejim sonunda yapılan tasfiyedeki ödemelerin de nakit yolla eda edilmesi kuraldır.

Şu halde tasfiyenin bitiminden sonra muaccel hale gelmiş olan AD ve DAP borçlarının bu tarihten itibaren genel hükümler ve BK kuralları gereğince alacaklılarına ödenmeleri gerekecektir.

Aksi halde, tasfiye ile muaccel hale gelmiş bulunan bu alacakların cebri icra yoluyla borçlusundan tahsili yoluna gidilebileceği açıktır. Vurgulanması gerekir ki. TMK nun 217. maddesine göre mal rejimi; eşler arasında ki alacakların muaccel olmalarını önleyemediği gibi TMK’nin eşler arasında cebri icrayı yasaklayan 165. maddesi de kaldırılmış olduğundan; boşanma sebebi dışında sona eren EMKR dolayısıyla ortaya çıkacak DAP ve AD alacakları yönünden de cebri icra mümkün bulunmaktadır.

EMKR’de doğan DAP ve Katılma Alacağı borçlarının ödenmesi konusunda uygulanması gereken genel kurallar, açıklanan hususlardan ibaret bulunmakla birlikte; bu konuda TMK ca konulan bazı özel hükümlerin bulunduğunun da hatırlanması gerekir, “ödemelerin Ertelenmesi Kolaylığı” başlığı altında; borçlulardan teminat istenmesi ve faiz taleplerini de kapsayan bu kuralların, eşlerin karşılıklı yararlarını korumayı hedeflediği açıktır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 17 Ocak 2020 18:20

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.