Araç Hasarı Delil Tespiti Nasıl Yapılır?

ADANA NÖBETÇİ SULH  HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI:

D.KONUSU: Delil tespiti talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

1- Müvekkilimiz ………………Tarihinde ……….. Plakalı aracı ile seyir halindeyken, aracının ön kısmı ile ters yönde aracın üzerine koşan ………. SERİ nolu Büyükbaş hayvanın, müvekkilimize çarpması sonucunda, müvekkilimizin aracında AĞIR HASAR MEYDANA gelmiştir.

2- Olayın oluşumunda müvekkilimizin herhangi bir kusuru yoktur.

3- Müvekkilimizin aracına ait ………… SİGORTA A.Ş. tarafından yapılan  ……….. başlangıç tarihli ………..Poliçe numaralı Genişletilmiş Kasko Sigorta Poliçesine mevcuttur. Müvekkilimize ait araç şu an da kullanılmaz haldedir. Onarım yapılsa bile eski hale gelmeyeceği muhakkak bir gerçektir. Bu sebeple müvekkilimiz aracının PERTE ÇIKARTILMASINI davalı Sigorta Şirketinden defalarca talep etmiştir. Fakat davalı Sigorta Şirketi atattığı Sigorta Eksperi adeta zorlama bir raporla aracın onarımın sağlanabileceği konusunda ısrar ederek dosyayı …………..  bir miktarla kapatmıştır. FAKAT ARACIMIZA YAPILACAK BİR TESPİTLE  ARACIMIZIN HASARININ BU BİLDİRİLEN RAKAMIN ÇOK ÇOK ÜSTÜNDE BİR RAKAM OLACAĞI VE ARACIMIZIN ASLINDA PERTE ÇIKARTILMASI GEREKLİLİĞİ ORTAYA ÇIKACAKTIR.

4- AYRICA Müvekkilimiz aracının onarımını istememektedir. Çünkü aracının bundan sonra onarılarak kullanılması hayati tehlikeye bile sebebiyet verebilir. Araç halihazır da ……..ARAÇ  YETKİLİ SERVİS OLAN ……………AİT PERT ARAÇLARIN DURDUĞU OTOPARKTA BEKLETİLMEKTEDİR.

5-  TÜM BU SEBEPLERLE TARAFIMIZDAN İLERİDE AÇILACAK BİR TAZMİNAT DAVASINA ESAS OLMAK ÜZERE, MÜVEKKİLİMİZE AİT ……….. PLAKALI ……….YILI ………….MODEL ARACIMIZA AİT HASARIN TESPİTİNİN HASAR KONUSUNDA UZMAN OTOMOTİV UZMANI BİR BİLİRKİŞİ TARAFINDAN  YAPILMASINI VE HASAR TESPİTİ SONUCUNDA EKONOMİK YARAR AÇISINDAN ARACIN ONARIMININ MI YAPILMASININ VEYAHUT ARACIN PERT ARAÇ OLARAK KAYDA ALINMASINI MÜVEKKİLİMİZ YARARINA OLACAĞININ BELİRLENMESİ İÇİN İŞ BU DAVANIN AÇILMASI ZARURİ HASIL OLUNMUŞTUR.

HUKUKİ DELİLLER            :

1- Araç hasarına ilişkin  eksper raporu,

2-  Araca ait tüm hasar fotoğrafları

3- … sigorta tarafından düzenlenen genişletilmiş kasko poliçesi

4- Ruhsat, Trafik kaza Tutanağı vs.

5- Keşif

6- Bilirkişi vesair delil

HUKUKİ NEDENLER    : TTK, MK, Karayolları Trafik Kanunu vb.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda özetlenen nedenlerden ötürü TARAFIMIZDAN AÇILACAK MADDİ TAZMİNATA DELİL OLACAK OLMASI SEBEBİYLE, MÜVEKKİLİMİZE AİT …..PLAKALI ……YILI ………….MODEL ARACIMIZA AİT HASARIN TESPİTİNİN HASAR KONUSUNDA OTOMOTİV UZMANI BİR BİLİRKİŞİ TARAFINDAN  YAPILMASINI VE HASAR TESPİTİ SONUCUNDA EKONOMİK YARAR AÇISINDAN ARACIN ONARIMININ MI YAPILMASININ VEYAHUT ARACIN PERT ARAÇ OLARAK KAYDA ALINMASININ MI?  MÜVEKKİLİMİZ YARARINA OLACAĞININ TESPİTİNİ vekaleten  saygılarımızla arz ve talep ederim.

Davacı Vekili

Son düzenleme tarihi 12 Kasım 2020 12:47

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.