Araç Değer Kaybı Başvuru ve Süreci

Ağu 13, 2017 | Tazminat Davası Avukatlığı

ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURU VE SÜRECİaraç değer kaybı, araç değer kaybı tahsilatı

Selamlar, bugün birçoğumuzun başına gelen trafikkazaları sonucu araçlarımızda meydana gelen hasar akabinde bu hasar nedeniyle ortaya çıkan değer kaybı değerinin alınması konusunu aydınlatıcağız.

Aracınız bir kaza sonucu hasar aldığında, bu hasar sadece arabanın tamir edilmesiyle ortadan kalkmaz.Bu hasar neticesinde aracınızın ikinci el araç piyasa değeri azalır.Daha açık bir anlatımla aracınızı 2. el olarak satmak istediğinizde geçirdiği kaza nedeniyle satış fiyatı büyük oranda etkilenir.

Değer Kaybı Şartları

Şartlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

-Aracınıza çarpan karşı taraf %100 kusurlu olmalıdır.

-Kaza tespit tutanağınız mevcut olmalıdır.

-Deneyimli bir avukat bulmanız gerekmektedir.

Dava sürecini takip eden avukatın deneyim sahibi olması büyük önem arz etmektedir.Araç değer kaybı bedelinin tahsili esnek olabilmekte, vekil olarak sizi temsil eden avukat tüm süreci daha hızlı tamamlayacağı gibi aracınızdan istifade edebileceğiniz maksimum araç değer kaybı bedeli için kapsamlı dilekçelerle ve kanun temelini mahkeme huzurunda ortaya koyacaktır.

KASKO ARAÇ DEĞER KAYBI BEDELİNİ KARŞILAR MI?

Kazada kusurlu taraf siz olabilirsiniz.Bu durumda tabiki karşı tarafın trafik sigortasına ‘adana araç değer kaybı‘ bedeli için başvurmanız mümkün değildir.Ancak kasko trafik sigortası sizin hasarınızı karşılayacaktır.Kasko sigortanız sizin hasarınızı karşılarken ‘araç değer kaybı adana‘ bedelini de karşılar mı? Bu sorunun cevabı kasko poliçenizde yer almaktadır.Kasko sigorta şirketiniz eğer kloz’ları arasında değer kaybı bedelini de saymış ise bedeli kasko sigorta şirketinden de istemek mümkündür.Tüm bu süreçleri deneyimli bir avukatla yürütmeniz hak kaybına uğramamanız için büyük önem taşımaktadır.Sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilir profosyonel olarak her alanda destek alabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Tahsilatı

Araç değer kaybını tahsilatı için değer kaybı sorgulama yapılmalıdır.Değer kaybı sorgulamanın nasıl yapılacağına yukarıda değinmiştik. Bu konuda araç değer kaybı dilekçe örneği yazılmalıdır. Araç değer kaybı dilekçe örneğini sitemizde bulabilirsiniz.blank

Araç değer kaybı tahsilatı için kasko değeri sorgulama ve aracın kasko değeri önemlidir. Genellikle Bize gelen sorular şu şekilde olmaktadır araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı? Bu sorunun cevabı evettir. Sigorta şirketine araç değer kaybı altında yapacağınız dilekçe örneğine yukarıda değinmiştik.

Araç Değer Kaybı Tahsilatı İçin Sigorta Şirketinin İsteyeceği Belgeler

Sigorta şirketinden değer kaybını tahsil edebilmeniz için öncelikle bir değer kaybı dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Sigorta şirketi bunun akabinde sizden trafik kaza tutanağı ve Tramer kaza tespit tutanağı isteyecektir. Ayrıca değer kaybı talebinde bulunan kişinin banka hesap bilgileri de sigorta şirketine iletilecektir. Bunun dışında sigorta şirketi sizden sırası ile şu belgeleri de isteyecektir:   hasar eksper raporu örneği, zarar gören aracın ruhsat fotokopisi, hasara ait fotoğraflar, aracı değer kaybeden kişinin TC kimlik numarası, söz konusu hasar dava açılarak Alınacak ise Avukat vekaletnamesi, sigortalı aracın ruhsat fotokopisi, alkol raporu var ise örneği

Değer Kaybı Dilekçesi

Değer kaybı dilekçesi kısaca sigorta şirketinden aracın değer kaybını tahsil etmek için yazılan dilekçedir. Değer kaybı dilekçesi ile ekinde birçok belge istenmektedir. Bunlar; kaza resimleri kaza tespit tutanağı vekaletname  fatura gibi belgelerdir.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını ödeyecek kişiye karşı tarafla karşı tarafın Trafik sigortasıdır. Araç değer kaybı hesaplama formülü eksperler tarafından yapılmaktadır. Bu format hazine bakanlığınca açıklanmış olan yönetmelikte var olmaktadır. Bu formül her zaman gerçekleri yansıtmamaktadır çoğu zaman bu konu hakkında dava yoluna gitmeniz gerekmektedir. Araç değer kaybını ödeyecek karşı tarafın trafik sigortası çoğu zaman değer kaybının tam bedelini ödemez. Bu durumda aracın değer kaybını diyecek kişiye dava açmanız gerekmektedir.

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı yukarıda bahsettiğimiz başı yaparız sırasıyla yerine getirerek Alınabilir. Değer kaybı alabilmeniz için Yukarıdaki şartları sağlamanız, Sigorta şirketine başvuruda bulunmanız, Ve sigorta şirketinin bir sorun çıkarmadan size değer kaybını ödemesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri bu konuda çoğu zaman işi yokuşa sürmek de ve kişilere değer kaybını ödemektedir. Buna değer kaybı nasıl alınır Sorusunun cevabı aynı zamanda bir avukat ile Değer kaybını tahsil edebilirsiniz olacaktır .

Değer Kaybı Dilekçesi Yollanan Sigorta Firmaları

Axa Değer Kaybı, Allianz Değer Kaybı, Mapfre Değer Kaybı, Sigorta Değer Kaybı, Aktif Sigorta Değer Kaybı, Neova Sigorta Değer Kaybı, Sompa Japan Değe Kaybı.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank