Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Araç bedelinin birlikte ödenmesine yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Araç bedelinin birlikte ödenmesine yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı, boşanmaya ilişkin dava dilekçesinde; evlilik birliği içinde alınan aracın bedelinin birlikte ödendiğini ve para cezaları ile ihtiyaçları için tüketici kredisi kullandıklarını ileri sürerek aracın ödemelerine yapılan katkıya karşılık 6.000 TL. ve kredinin kalan borcuna karşılık 3.596.75 TL. olmak üzere toplam 9.596.75 TL. maddi tazminat talebinde de bulunmuştur.

Bu istek boşanmanın fer’i niteliğinde olmayıp bağımsız bir taleptir ve ayrıca nispi harca tabidir. Dava açılırken yatırılan başvurma
harcı dava dilekçesinde yer alan bütün talepleri kapsar. Öyleyse, davacının boşanmanın fer’isi niteliğinde olmayan maddi tazminat talebi üzerinden nispi peşin harcı tamamlaması için (Harçlar K.m.30-32) önel tanınması, peşin harç noksanlığı tamamlandığı taktirde bu talepler hakkında hüküm kurulması gerekirken, bu hususların gözetilmemesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 25.01.2011, E. 2009/21859, K. 2011/1011.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 19 Nisan 2020 16:07

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.