Araç bedelinin birlikte ödenmesine yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Araç bedelinin birlikte ödenmesine yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı, boşanmaya ilişkin dava dilekçesinde; evlilik birliği içinde alınan aracın bedelinin birlikte ödendiğini ve para cezaları ile ihtiyaçları için tüketici kredisi kullandıklarını ileri sürerek aracın ödemelerine yapılan katkıya karşılık 6.000 TL. ve kredinin kalan borcuna karşılık 3.596.75 TL. olmak üzere toplam 9.596.75 TL. maddi tazminat talebinde de bulunmuştur.

Bu istek boşanmanın fer’i niteliğinde olmayıp bağımsız bir taleptir ve ayrıca nispi harca tabidir. Dava açılırken yatırılan başvurma
harcı dava dilekçesinde yer alan bütün talepleri kapsar. Öyleyse, davacının boşanmanın fer’isi niteliğinde olmayan maddi tazminat talebi üzerinden nispi peşin harcı tamamlaması için (Harçlar K.m.30-32) önel tanınması, peşin harç noksanlığı tamamlandığı taktirde bu talepler hakkında hüküm kurulması gerekirken, bu hususların gözetilmemesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 25.01.2011, E. 2009/21859, K. 2011/1011.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.