Araba Almak Amacıyla Ziynet Altınları Kendisinden Alınan Eş Altınları Geri İsteyebilir – Yargıtay Kararı: Esas 2007/3615

Şub 24, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Araba Almak Amacıyla Ziynet Altınları Kendisinden Alınan Eş Altınları Geri İsteyebilir

“…Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı karşı davacı koca’nın, eşine hakaret ettiği, evden kovduğu ve dönüşüne engel
olmak için evin anahtarını değiştirdiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı karşılık davalı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, davacı karşılık davalı (kadın)’m boşanma davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

2-Davacı-karşılık davalı kadın, dava dilekçesinde, düğünde kendisine takılan altınlarının, evlenmelerinden sonra davalı tarafından elinden alındığını ileri sürerek altınlarının iadesini de talep etmiş, bununla ilgili nisbi harcı da yatırmıştır. Toplanan delillerden davacıya ait dava konusu altınların, düğünden sonra “araba alacağından” bahisle davalı tarafından davacıdan rızası hilafına alındığı ve davalının bunları iade etmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda davacının altınlarla ilgili isteğinin kabulü gerekirken isteğin reddi isabetsizdir…”(2. HD, 28.12.2007, 2007/3615-179%).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araba Almak Amacıyla Ziynet Altınları Kendisinden Alınan Eş Altınları Geri İsteyebilir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.