ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

İDDİANAMEYİ ALAN MAHKEMENİN HAREKET TARZI (ARA MUHAKEME EVRESİ)

İddianamenin yetkili ve görevli mahkemeye sunulmasıyla kamu davası açılmaz. Mahkemenin açıkça veya zımnen sunulan iddianameyi kabulü ile kamu davası açılmış olur. Bu aşamaya ara muhakeme aşaması denir. Ara muhakeme aşaması soruşturma evresine dahildir.

ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

Mahkeme yukarıda belirtilen şartları taşımayan iddianameyi iade eder. Mahkemeye iddianamenin iadesi konusunda takdir hakkı tanınmamıştır (CMK m.174/1 son).

Ara muhakeme aşamasında “soruşturma dosyası” mahkemededir. Fakat muhakeme hakkın­da yetki, kamu davası açılmamış olduğu için C.savcılığındadır.

İddianameyi alan mahkeme onbeş gün içinde iddianameyi açıkça kabul edebilir. İddianameyi zımnen de kabul edebilir. Mahkeme iddianameyi kabul ettiğini onbeş gün içinde açıklamazsa iddianameyi zımnen kabul etmiş sayılır.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

  1. hacer gungor dedi ki:

    abim suan hapuste arabayla kasten adam oldurmeye tesebbusten 16 gun oldu avukat kefaletle selbes birakirim deyip 50 tl aldi ama itiraz talebi red edildi ve kefalet talebi yok adliye tatilde diyor ne yapmaliyiz paramizida vermiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.