Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

İDDİANAMEYİ ALAN MAHKEMENİN HAREKET TARZI (ARA MUHAKEME EVRESİ)

İddianamenin yetkili ve görevli mahkemeye sunulmasıyla kamu davası açılmaz. Mahkemenin açıkça veya zımnen sunulan iddianameyi kabulü ile kamu davası açılmış olur. Bu aşamaya ara muhakeme aşaması denir. Ara muhakeme aşaması soruşturma evresine dahildir.

ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

Mahkeme yukarıda belirtilen şartları taşımayan iddianameyi iade eder. Mahkemeye iddianamenin iadesi konusunda takdir hakkı tanınmamıştır (CMK m.174/1 son).

Ara muhakeme aşamasında “soruşturma dosyası” mahkemededir. Fakat muhakeme hakkın­da yetki, kamu davası açılmamış olduğu için C.savcılığındadır.

İddianameyi alan mahkeme onbeş gün içinde iddianameyi açıkça kabul edebilir. İddianameyi zımnen de kabul edebilir. Mahkeme iddianameyi kabul ettiğini onbeş gün içinde açıklamazsa iddianameyi zımnen kabul etmiş sayılır.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 21 Mayıs 2020 19:19

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

Yorumları Göster

  • abim suan hapuste arabayla kasten adam oldurmeye tesebbusten 16 gun oldu avukat kefaletle selbes birakirim deyip 50 tl aldi ama itiraz talebi red edildi ve kefalet talebi yok adliye tatilde diyor ne yapmaliyiz paramizida vermiyor

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.