ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

Son Güncelleme Tarihi

İDDİANAMEYİ ALAN MAHKEMENİN HAREKET TARZI (ARA MUHAKEME EVRESİ)

İddianamenin yetkili ve görevli mahkemeye sunulmasıyla kamu davası açılmaz. Mahkemenin açıkça veya zımnen sunulan iddianameyi kabulü ile kamu davası açılmış olur. Bu aşamaya ara muhakeme aşaması denir. Ara muhakeme aşaması soruşturma evresine dahildir.

ARA MUHAKEME EVRESİ NE DEMEKTİR?

Mahkeme yukarıda belirtilen şartları taşımayan iddianameyi iade eder. Mahkemeye iddianamenin iadesi konusunda takdir hakkı tanınmamıştır (CMK m.174/1 son).

Ara muhakeme aşamasında “soruşturma dosyası” mahkemededir. Fakat muhakeme hakkın­da yetki, kamu davası açılmamış olduğu için C.savcılığındadır.

İddianameyi alan mahkeme onbeş gün içinde iddianameyi açıkça kabul edebilir. İddianameyi zımnen de kabul edebilir. Mahkeme iddianameyi kabul ettiğini onbeş gün içinde açıklamazsa iddianameyi zımnen kabul etmiş sayılır.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yorumlar (1)

abim suan hapuste arabayla kasten adam oldurmeye tesebbusten 16 gun oldu avukat kefaletle selbes birakirim deyip 50 tl aldi ama itiraz talebi red edildi ve kefalet talebi yok adliye tatilde diyor ne yapmaliyiz paramizida vermiyor

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.