Ara kararıyla takdir edilen tedbir nafakası boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerlidir- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Ara kararıyla takdir edilen tedbir nafakası boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerlidir

02.03.2007 tarihli oturumda davalı-davacı kadın yararına takdir edilen tedbir nafakasının boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerli ve infazının mümkün bulunmasına, kadının güven sarsıcı davranışına karşılık, kocanın da eşine fiziksel şiddet uyguladığı, eylemlerin gerçekleşen niteliğine göre; evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda davalı-davacı kadının daha fazla kusurlu olmayıp; tarafların eşit kusurlu olduklarının anlaşılmasına göre davalı-davacı kadının aşağıdaki bentler kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir. (Y2HD, 26.05.2011, E. 2010/7938, K. 2011/9201.)

Ara kararıyla takdir edilen tedbir nafakası boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerlidir

Yargılama sırasında (15.10.2009 tarihli oturum) davacı eş ve müşterek çocuk yararına takdir edilen tedbir nafakalarının (TMK md 169) boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerli ve infazının mümkün bulunmasına göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına (Y2HD, 07.07.2011, E. 2010/10360, K. 2011/11679.)

Ara kararıyla takdir edilen tedbir nafakası boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerlidir

Ara kararı ile hükmedilen tedbir nafakalarının boşanma hükmünün kesinleşme tarihine kadar geçerli olacağı; iştirak nafakası ve toptan yoksulluk nafakalarının ise boşanma hükmünün kesinleşme tarihinden itibaren geçerli olacağının tabii bulunmasına göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına (Y2HD, 13.09.2011, E. 2010/14752, K. 2011/13310.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ara kararıyla takdir edilen tedbir nafakası boşanma hakkındaki hükmün kesinleşmesine kadar geçerlidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.