Apartman Yöneticiliği Şirketi Kurmak Mantıklı Mı?

Apartman yöneticiliği yapmak isteyen insanlara tavsiyelerimiz, bu işe başlayacaklarsa en çok neye dikkat etmeleri gerektiği gibi soruları Kat Mülkiyeti Kanunu’na hakim avukatlardan Saim İNCEKAŞ bu yazımızda sizlere anlattı.

Öncelikle Kat Mülkiyeti Kanununa, Medeni Hukuka, İcra İflas Hukukuna yakın olup, bu kanunları biliyor olmanız gerekir. Çünkü yaptığınız işin tamamı bu ve buna atıfta bulunan kanunlarla ilgilidir. Bu iş sürekli öğrenme sürekli araştırma işidir.

Bununla ilgili hizmet veren ya da bununla ilgili kurs veren, ders veren, sertifika veren ilgili kurum ve kuruluşlar var. Biraz pahalı olabilir ama bu sertifikaları almadan bu işe başlamak çok riskli. İkincisi insan ilişkilerinizin çok güçlü olması lazım. Çünkü böyle bir işletmenin ya da bir apartmanın yönetimini, yöneticiliğini, site müdürlüğünü yapacaksanız iyi bir insan ilişkilerine sahip olmanız lazım. Vücut dilini iyi biliyor olmanız lazım. Muhasebe biliyor olmanız lazım. Para yönetmeyi biliyor olmanız lazım. Çalıştırdıklarınız ya da taşeron ettiğiniz insanları yönlendirmeyi koordine etmeyi biliyor olmanız lazım. Sevk ve idare biliyor olmanız lazım. Biraz uyanık olmamız lazım. Çünkü sitelerde çalıştırdığınız personelin sevk ve idaresini yapmazsanız kötü bir yönetici olursunuz.

Size muhalefet olmak isteyen malike hayır, kanunda bu böyledir dediğinizde ve buna inandıramazsınız, ikna edemezseniz siz kötü bir yönetici olursunuz. Para toplayamazsınız istediklerinizi yaptıramaz, saygınızı kaybedersiniz. Kanunu iyi bilmeniz lazım. Çok istemesek bile sevmesek bile zaman zaman icra yoluna başvurmak zorunda kalıyoruz. Bununla ilgili iyi bir icra avukatından profesyonel destek almak çok önemli.

Apartman Yöneticiliği Şirketi Kurmak Mantıklı Mı

Piyasanın hareketlerini de bilmek lazım, yani bir çatı arızası ortalama kaç paradır, bir elektrik arızası tamiri ne kadardır? Bunları zaten zaman içinde öğreniyorsunuz. Bunlara iyi hakim olmak lazım.

Bir kere çelik gibi de sinirleriniz olması lazım. Bu işin aslında temeli de budur. Çünkü çok dinleyip az konuşmak gerekiyor. Bu işte biraz dert babası oluyorsunuz. Burası bir apartman yöneticiliğinden ziyade maliklerin ya da sakinlerin size emanet ettiği bir pozisyon.

Apartman yöneticiliğini profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız biz öyle yaparız, şöyle yaparız gibi bir portre çizmek yerine daha şeffaf, daha beyaz, dinleyen, anlatan, yasalara dikkat çeken, komşuluk ilişkilerine atıfta bulunan, komşuların arasını düzeltmeye çalışan ve yapılabilecek her şeyi profesyonel olarak argümanla anlatan, destek veren bir kurum olmalısınız.

Bu işi yapmak isteyen kişiler büyük şehirlerde ilgili sertifikaları alıp yurt dışına gidebilir ya da ulusal firmalardan iyi maaşlarla iş bulabilir. Mesela Dubai bu işe çok güzel maaşlar veriyor. Irak ve Ortadoğu ülkeleri de böyle. Buralarda 3.000 dolar 4.000 dolar gibi rakamlarda maaşlar mevcut. Tabii buralara gidebilmek için dil bilmeniz gerekiyor.

Son düzenleme tarihi 1 Kasım 2020 16:51

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.