Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Antik Yunan’da Avukatlık Nasıl Yapılıyordu?

Antik Yunan’da Avukatlık Nasıl Yapılıyordu?

Antik Yunan’da ilk dönemlerde kişilerin yargıç önüne gitme zorunluluğu vardı. Solon Yasası, yargıç önünde kişilerin savunmalarım bizzat yapmasını zorunlu tutuyordu.

Zamanla bir akraba veya bir dost taraflara yardım etmeye, tarafların açıklamalarını tamamlamaya başladı. Bunlara sonradan “Synagore” denildi. Daha sonraları taraflara evvelden savunma hazırlayan ve “Legographes ” (yazıcılar-arzuhalciler) adım alan yardımcılar ortaya çıktı. Bunlar, mahkemelerde söylenecek sözleri bir nutuk halinde yazıyor, yanlara ücret karşılığı veriyor, yanlar da bunları ezberleyerek yargıç önünde tekrarlıyorlardı. Legograflar, üslendikleri işi yaparken savunma yazdıkları kişinin toplum içindeki yerine göre onların ifade tarzı ile yazılarını hazırlıyorlardı.

Bir süre sonra yanların savunma metinlerini iyi ezberleyememeleri, unutmaları, heyecanlanıp şaşırmaları, istenilen sonucu almaya yetmediği için yardımcılar onların yanında bulunmaya yöneldiler.

Daha sonra legograflar, bizzat duruşmalara çıkmaya başladılar ve avukat konumuna geldiler. Suçlananların savunmasını yazan, onlar yerine mahkemelerde yer alıp savunma yapan ve bundan gelir elde eden Demosthenes avukatlık mesleğinin kurucusu olarak ifade edilmektedir.

Antik Yunan’da hitabet çok önemliydi. Duruşmaya her iki yanın yakınlan da gelebilirdi. Duruşma başlamadan önce, konuşmacılara davayı kazanmak için heyecan doğurucu hareketlerden kaçınmalan uyansı yapılırdı. Konuşmacıların hakarete kaçmamaları, acı söz söylememeleri, duruşmadan sonra taşkınlık yapmadan çekilip gitmeleri ve etraflanna kalabalık toplamamalan şartı konulmuştu.

Perikles, hukuksal yardım sunma mesleğinde özlü konuşma (belagat) sanatını sokan kimse olarak hatırlanır. Ancak, zamanla sakıncalan görülen hitabet, kısıtlanma yoluna gidilmiştir. Üç saatle sınırlama bunlardan biridir.

“Antik model” olarak adlandırılan bu uygulamada Dracon ve Solon, mesleğin düzenlenmesi ve disiplinli bir ortamda yapılabilmesi için katı kurallar koymuştur. Ancak, hür kişiler bu görevi yapabiliyordu. Esirlerin böyle asil bir görevi yapmaları mümkün değildi. Ana ve babalarına saygısızlıktan cezalandırılanlar, vatan  savunmasına ve bazı yasal görevlere katılmayı reddedenler, ahlaka aykırı işlerle uğraşanlar, sefahat yerlerinde görülenler, miras yoluyla kendilerine kalan serveti lüks içinde tüketenler avukatlık yapamıyordu. Mahçup olmaları nedeniyle kadınların da avukatlık yapması olanaksızdı.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:28

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.