Annesi Tarafından Kişiye Yapılan Devir Bağış Niteliğindedir

Kas 28, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşler arasındaki mal paylaşımı davasında eşlerden birisine ailesi tarafından bağış yapılmış olabilir. Bu bağış iradesi tapuda satış olarak gösterilmiş olabilir. Ancak satış olarak gösterilse dahi bu durum bağış kabul edilmektedir. Aşağıdaki Yargıtay Kararı da bu yöndedir.

Yargıtay Kararı:

Diğer yandan, tasfiyeye konu 1501 parsel davalı kocanın annesi Ayşe Kanber adına kayıtlı iken 20.06.1995 tarihinde satış gösterilmek suretiyle davalı adına tescil edilmiştir. Aynı tarihli işlemle de annesi tarafından dava dışı 1749 parsel davalının diğer kardeşlerine satış suretiyle intikal ettirilmiştir. Davalı savunmasında annesi Ayşe Kanber’in sağlığında mallarını evlatları arasında paylaştırdığını bildirmiştir.

Açıklanan bu bilgilere ve hayatın olağan akışına göre annesi tarafından davalıya yapılan devrin, bağış niteliğinde olduğunun kabulü gerekir. Yargıtay ve Dairemiz’in kabulü de bu yöndedir. Buna göre, sonradan katkıda bulunduğu da ileri sürülüp ispatlanmadığından 1501 parsel üzerinde davacı kadının mal rejimi tasfiyesi sonucunda herhangi bir hakkı olamaz. Bu parsel yönünden davanın reddine karar verilmesi gerekirken davacı lehine tasfiye alacağına karar verilmesi doğru değildir.(Y8HD, 01.04.2015, E. 2013/22773, K. 2015/7351)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.