Anne Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Talebi

Haz 18, 2020 | Nüfus Düzeltme

Anne Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Talebi

  • Nüfusta yanlış yapılan kayıtlara sıklıkla rastlamaktayız. Bu yanlışlık türlerinden birisi de gerçek dışı annelik durumudur. Kişi çocuğun kendisine ait olmamasına rağmen nüfus kaydında kendisinden gibi büyük bir süprizle karlışabilmektedir. Bu durumun birçok sebebi olabilir.
  • Bir annenin nüfusta kendisine ait olmayan bir çocuğu varmış gibi kayıtlara rastlaması durumunda “nüfus kaydının düzeltilmesi” talebi ile mahkemeye başvurması gerekecektir.
  • Aşağıda nüfus kaydının düzeltilmesi talepli Adana merkezli Avukat Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan dilekçe yer almaktadır.

*ADLİ YARDIM TALEPLİDİR

 

ADANA NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DAVACI :

VEKİLİ    :

DAVALI :  Nüfus Müdürlüğü 

 

KONU  : Adli Yardımdan yararlanılması ve davacının nüfus kayıtlarında görülen … TC nolu S. C.. ad soyadlı çocuğun annesinin davacı N.. D… olmaması nedeniyle nüfus kaydının düzeltilmesi taleplidir.

AÇIKLAMALAR

1-) Davacı ev hanımı olup herhangi bir geliri bulunmamaktadır. Davacının mevcut ekonomik durumuyla yargılama harç ve giderlerini karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle, Eskişehir Barosu’na adli yardım talebinde bulunarak başvurmuş olup  adli yardım talebi kabul edilerek işbu davanın yürütülmesi görevi tarafıma verilmiştir. Başvuruya ilişkin belgeler ile bu talep karşılığında kendisinden istenen durumunu teşvik edici belgeler dilekçemiz ekinde mahkemeniz tetkiklerine sunulmuştur. (EK1: Adli Yardım Talebi Belgeleri) Bu belgelerin incelenmesi ile de anlaşılacağı üzere davacının yargılama masraflarını karışılayacak durumu yoktur.

Davacının mevcut sosyal ve ekonomik durumuna ilişkin sunacağımız belgeler de dikkate alınarak HMK 334-340. Maddeleri gereğince adli yardımdan  yararlandırılmasını talep ediyoruz.

2-) Müvekkil 01/02/1995 doğum tarihli .. TC kimlik numarası ile nüfusa kayıtlı bulunmakta olup 05/12/2018 tarihinde evlilik yapmıştır. Müvekkilin söz konusu evlilikten, evlilik birliği kurulmadan önce 01/03/2012 tarihinde doğan S..  ve 03/07/2016 tarihinde doğan A… adlı iki kız çocuğu vardır. Bu çocukların annesi müvekkil N…’tir.

Ancak müvekkilin doğum yapmadığı halde nüfus kaydında gözüken …. TC nolu 11/02/2014 doğumlu S… ad soyadlı çocuk bulunmaktadır. Müvekkilim söz konusu çocuğun annesinin, müvekkilin abisi S… eşi  F.. olduğunu belirtmektedir. Davalı F.. adresi müvekkil tarafından kesin olarak bilinmemekle birlikte akrabalarından öğrendiği adres yukarıda belirtilmiştir. Sayın mahkemenizden bu konuya ilişkin Uyap’tan nüfus kayıt bilgilerine ulaşılmasını talep etmekteyiz.

Müvekkilin kimlik kartı yengesi F.. tarafından müvekkilin rızası dışında ele geçirilmiş olup kimlik kartı kullanılarak yengesi tarafından doğum yapılmıştır.  Bu sebeple nüfus kaydında S.. isimli çocuğun annesi müvekkil N. olarak gözükmektedir. Söz konusu usulsüz tescile ilişkin nüfus kayıt örneğini dilekçemiz ekinde sayın mahkemenize sunmaktayız. (EK2: Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği )

Somut olayda çocuk evlilik dışı bir doğummuş gibi biyolojik annesi olmayan müvekkil N.. ’in evlenmeden önceki kızlık soyadına … kaydedilmiştir. Çocuğun nüfus sicilinde anne olarak kaydedildiği müvekkil ile arasında kanbağı ilişkisi bulunmamaktadır.

3-) 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu md. 36 “Nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmî dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır.” denilmiştir.

4-) Davacının nüfus kayıtlarında görülen  … TC nolu … ad soyadlı çocuğun annesinin davacı ….  olmaması nedeniyle nüfus kaydının gerçek durumu yansıtmadığı ortada olup baştan itibaren gerçeğe aykırı bu durumun ileride telafisi güç zararlara sebebiyet vermemesi adına davacının nüfus kaydının düzeltilmesi için iş bu dava huzurda açılmıştır.

 

HUKUKİ NEDENLER           :  TMK, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu, HMK. vs mevzuat.

 

DELİLLER                           : Nüfus Kayıt Örneği, DNA Testi, Tanık, Doğum Tutanakları, Yemin, Bilirkişi Raporu karşı tarafın sunacağı delillere karşı her türlü yasal delil.

 

SONUÇ VE İSTEK        : Yukarıda saymış olduğum sebepler ile; öncelikle, müvekkilin adli yardım kurumundan yararlandırılmasına davacının nüfus kayıtlarında görülen … TC nolu S. C. ad soyadlı çocuğun annesinin davacı N. D. olmaması nedeniyle davacının nüfus kaydının düzeltilmesi, yargılama harç ve giderleri ile ücret-i vekaletin davalı taraf üzerine bırakılmasını sayın mahkemenizden vekaleten arz ve talep ederim.

Davacı Vekili

Av.

 

EK1: Adli Yardım Talebi Belgeleri

EK2: Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

EK3: Vekaletname

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.