Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2020

Son Güncelleme Tarihi

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir? – 2020

                                                                Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası dilekçesi ve belgeleri sadeceailehukuk mahkemesinde, ailehukuk mahkemesinin olmadığı yerlerde ise asliye mahkemesine verilir. Boşanma davası kesinlikle söz konusu mahkemelerden başka herhangi bir devlet kurumuna yapılamaz ve bu durum bir geçerlilik taşımaz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki anlaşmalı boşanma davası için gerekli belgeleri yaptığınız internet aramaları sonucunda güvenilir olmayan kaynaklardan elde ettiğini bilgiler ile hazırlamayınız. Boşanma davası sürecinde birtakım belge ve evrakları hazırlamanız önem arz etmekle birlikte bu süreci hızlandıracaktır. Bu süreçte kesinlikle bir avukat ile süreci yönetmeniz tavsiye edilir. Herhangi bir eksik husus durumunda süreç uzayabilecek söz konusu dava çekişmeli boşanma davasına dönebilecek, daha da önemlisi belli bir süre boyunca tekrardan anlaşmalı boşanma davası açma hakkınızı kaybedeceksinizdir.  Maddi durumunuz mukabilinde bulunduğunuz şehirden bir avukat aracılığı ile süreci yönetmeniz, ekonomik olarak sıkıntı içinde iseniz Baro’dan adli yardım talebinde bulunma hakkına sahipsiniz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgeler : 

Aşağıda sırası ile saymış olduğumuz belgelerden en önem arz edeni “anlaşmalı boşanma protokulü” dür. Protokolde yer alacak mal tasfiyesi hususunda özellikle nokta atışı yapılması ve menkul veya gayrimenkullerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

 1. Anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan protokol: Protokolde mal tasfiyesi, boşanma nedeniyle doğacak alacak hakları, velayet, nafaka, iştirak nafakası gibi tüm hususların belirtilmesi ve dikkatlice hazırlanması gerekir.
 2. Dava dilekçesi: Dava dilekçe ile açılacak anlaşmalı boşanma davasında taraflardan birisi davalı birisi ise davacı olarak gösterilmelidir.
 3. Taraflara ve ortak çocuğa ait kimlik suretleri.
 4. Avukata verilmiş olan resimli vekaletname.
 5. Dava açabilmek için gerekli olan harç ve gider avansının yatırılması.
 6. Tarafların anlaşmalı boşanma nedeni ile yaptıkları devir ve ödeme gibi işlemlerin belgelendirilmesi.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri 

Anlaşmalı boşanma davasında sunacağınız tüm belgelerin hukuka uygun olarak elde edilmiş ve gerçeği yansıtan belgeler olması gerekmektedir. Bu süreci bir avukat aracılığı ile sürdürmeniz önem arz etmektedir. Belgelerde ortaya çıkacak bir sıkıntı davanızın yıllarca sürmesine yol açabilmekte, davanızın reddedilmesi durumunda ise “anlaşmalı boşanma” davasını 1 yıl süreyle tekrar açamaz hale gelmektesiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Çekişmeli boşanma davasında yukarıda bahsettiğimizden farklı olarak ek olarak bazı belgelere ihtiyaç duyarsınız. Belirtilmelidir ki “çekişmeli boşanma davası” nın takibi titiz bir şekilde yapılmalı , anlaşmalı boşanmaya nazaran daha uzun bir süreç içeren söz konusu davada uzman bir avukatla çalışmanız tavsiye edilir.Yukarıdaki belgelere ek olarak sunmanız gereken evraklar şu şekildedir :

 1.  Tanık Listesi
 2. Delil Listesi 
 3. Kredi Kartı Ekstresi
 4. GSM operatörlerinden alınan detaylı dökümler
 5. Darp Raporu
 6. Telefon Mesaj ve Arama Kayıtları
 7. Karakol Kaydı
 8. Sosyal Medya Paylaşımları ve Yazışmaları
 9. Maddi ve Manevitazminat, nafaka ve her türlü alacak talebi

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekişmeli boşanma davasında sunacağınız her türlü delil, evrak ve belge hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş olmalıdır. Aksi taktirde karşı taraf hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve süreç sizin için sürencemeli bir hale gelir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yorumlar (26)

Merhaba adım hale.eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz.suan aynı evdeyiz. Benim sadece evden kendine ait eşyalarımı almak dışında eşimden bir isteğim yok.Zaten çalışıyorum amacım süre uzamadan bu evliliğin bitmesi.adliyeye giderken hangi evraklar lazım.davayı kendim acicam. Avukat tutamayacagim .yardımcı olursaniz sevinirim

Hale Hanım dava dilekçesi ve protokol hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar anlaşmalı boşanma davasını açmak için yeterli olacaktır.

mrb.6 yillik ewliyim ve 6 yildir surekli asagilaniyorum hem beni istemedgini soyluyor hemde ayrilmiyor.devlet memuruyum 6 ay oldu baroya basvuru yapabilir miyim,neler gerekli birde 3 yasinda oglum var benden alinma ihtimali nedir

Selamlar Sude Hanım, düzen bir geliriniz var ise Barodan “adli yardım” adı altında avukat temin etmeniz düşük bir ihtimaldir. Velayetin hangi tarafa verileceği hususu detaylı bir süreçtir.

Merhaba ben 3 senelik evliyim,almanyadan türkiyeye gelin geldim. Nikahımız İzmirde kıyıldı.
2 yaşında bir kızım var, ama hergün hır gürden tekrar almanyaya döndüm kızımla.
Boşanmak istiyorum ama çekişmeli olucak ve düştüğüm durumun tazmin edilmesinide istiyorum karşı tarafdan.
Hakaret şiddet iftira herşeyi yaşadım artık istemiyorum. Türkiyeye gelmem gerekiyormu boşanma davası için? Yoksa türk konsolosluğundan hal ede bilirmiyim dava açmayı ?

Merhaba Dilan Hanım, Türkiye’den bir avukat aracılığı ile dava açabilirsiniz ancak.

merhaba adım zehra eşimle anlaşamıyoruz şiddetli geçimsizlik ve onur kırıcı hakaretleri var boşanmak istiyorum dava açmak için neler yapmam gerekli

Selamlar, “nasıl anlaşmalı boşanılır” adlı makalemizi okuyarak bu süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz: https://av-saimincekas.com/anlasmali-bosanma-davasi-2018/

Merhaba ben tugce 4 ay once evlendik fakat siddetli gecimsizlik yapamiyoruz ikimizde anlasarak bosanmak istiyoruz ne yapmam gerek belgeler nelerdir ne kadar oduycem calisiyom avukat tutamiycam kac ayda bosanirim tanik gerekmi tesekkurler

Selamlar Tuğçe Hanım, anlaşmalı olarak boşanmanız için evliliğin 1 yılı doldurmuş olması gerekmektedir.

Ben 9 yillk evliyim bosanmak isriyorum 2 tane cocugum vr karsi taraf bosanmak istemiyo ne yapmam lazim

Selamlar, boşanma sebeplerinden herhangi birisi mevcutsa (https://av-saimincekas.com/bosanma-sebepleri-nedenleri-nelerdir) karşı tarafın boşanmak istememesinin bir önemi bulunmamaktadır.

Merhaba Avukat Saim Bey ben Emrah ONA , Eşim 2 seneyi geçkin bir süredir evine gelmiyor. Kız kardeşinin doğumu sebebiyle Ailesinin yanına gideceğini söyledi bende gönderdim eş görevim olarak. Kendisi isviçre de ve bununla ilgili nasıl bir boşanma işlemi yapmam gerekir ? Saygılar.

Selamlar, Emrah Bey izleyebileceğiniz birden çok yol var. Bu nedenle detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçiniz.

4yillik evliyiz 3 yaşinda bir kizim var surekli hakaret siddet tehtit iceren sozler iştiyrm ve boşanmaya karr verdgimde kizimi bana verrlermi

Kübra Hanım velayetin verilmesi hususu bir çok kriter içermektedir. Anne veya babanın hayat koşulları her açıdan ele alınarak velayet kararı verilirmektedir.

Merhabalar 6 yillik ewliyiz 3,5 yasinda bir oglum var her gun tartsiyoruz 6 yildir asagilaniyorum hem istemiyor hem ayrilmiyor,ses kayitlari mevcur rahatszligimla ilgili 6 yildir asagiliyor.cocugumla tehdit ediyor,devlet memuruyuz ikimizde, kres parasi vs ben oduyorum butcem cok kisitli barodan avukat talep edebilir miyim,cocugun velayeti kimde kalir,ve neksdar surede sonuclanir.tsk ediyorum

Selamlar, adli yardım isteyebilirsiniz. Kararı ilgili baro verir.

Merak ettigim bir soru daha var suan anlasmali vermiyor ayrilmiyor tek.tarafli verirsem tekrar sureyi.kisaltma acisindan anlasmaliya donebilme imkani varmi,davayi acarsam belki ikna olur kaybedecekleri adina

Selamlar, evet çekişmeli dava sürecinde anlaşarak davayı sulh olup sonlandırabilirsiniz.

Maddi manevi çok sıkıntıya soktular aldatılmalar yalan dolan herşey var

Selam Serap Hanım, bu durumda anlaşmalı olarak boşanmanızı önermem.

Merhaba 4 çocuğum var 13 yaşında evlendirlildim ve eşim bana şiddet maddi sıkıntı ve aldattı ama malesef bunları kanıtlayacak belgelerim yok iki evi ve bir dükkanı var ama üzerine yaptırmadı boşanma davasını açarsam mal nafaka velayet ve tazminat alabilir miyim en önemlisi benim için velayet 4 çocuğumun da ayrılmasını istemiyorum birbirlerinden lütfen aydınlatır mısınız

Merhabalar ben 6 aylık nikahliyim boşanma işlemleri için dilekçe verdim çekişmeli olarak dava açıldı.bu süreç cokmu uzar anlasmali olarak 1 sene dolması gerekiyormuş ama ayrılık kararı aldık.bilgileriniz için simididen teşekkürler.

baldizim 6 aylik evli bir haftalikken 5 yasindaki baldizin cocuguna silah cekti
dovdu 6 ay uzaklastirma verdiler
simdi baldiz bosanacak mal paylasimi
olurmu yani baldiz tazminat alabilirmi

merhaba 5 yıllık evliyim 3.5 yasında kız cocugumuz var.Ben annesinin yanına kafasını dinlemesi icin gönderdim.Yalnız boşanma davası acmış.Şiddetli geçimsizlik ihtiyaclaımızı karşılamıyor,ilgisiz diye tek taraflı cekişmeli.Yalnız ben eşimden bosanmak istemiyorum eşimi seviyorum.Evime bakıyorum ihtiyaclarını karşılyorum ondada bi sorun yok.Sadece tartısma oluyor ailelerden yana aramızda darp raporu vs yok.Cocugumu anneye muhtaç olacagı icin yasıda kucuk oldugu ıcın mahkeme anneye vericek ama ortak velayet bosandıktan sonra da devam edermi?Ben eşimi seviyorum boşanmak istemiyorum.Sonuç olarak ne olur yardımcı olabilirmisiniz?

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.