Anasayfa » Aile Hukuku Avukatlığı » Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2018

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2018

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir? – 2018

                                                                Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2018

Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası dilekçesi ve belgeleri sadece aile hukuk mahkemesinde, aile hukuk mahkemesinin olmadığı yerlerde ise asliye mahkemesine verilir. Boşanma davası kesinlikle söz konusu mahkemelerden başka herhangi bir devlet kurumuna yapılamaz ve bu durum bir geçerlilik taşımaz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki anlaşmalı boşanma davası için gerekli belgeleri yaptığınız internet aramaları sonucunda güvenilir olmayan kaynaklardan elde ettiğini bilgiler ile hazırlamayınız. Boşanma davası sürecinde birtakım belge ve evrakları hazırlamanız önem arz etmekle birlikte bu süreci hızlandıracaktır. Bu süreçte kesinlikle bir avukat ile süreci yönetmeniz tavsiye edilir. Herhangi bir eksik husus durumunda süreç uzayabilecek söz konusu dava çekişmeli boşanma davasına dönebilecek, daha da önemlisi belli bir süre boyunca tekrardan anlaşmalı boşanma davası açma hakkınızı kaybedeceksinizdir.  Maddi durumunuz mukabilinde bulunduğunuz şehirden bir avukat aracılığı ile süreci yönetmeniz, ekonomik olarak sıkıntı içinde iseniz Baro’dan adli yardım talebinde bulunma hakkına sahipsiniz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgeler : 

Aşağıda sırası ile saymış olduğumuz belgelerden en önem arz edeni “anlaşmalı boşanma protokulü” dür. Protokolde yer alacak mal tasfiyesi hususunda özellikle nokta atışı yapılması ve menkul veya gayrimenkullerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

 1. Anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan protokol: Protokolde mal tasfiyesi, boşanma nedeniyle doğacak alacak hakları, velayet, nafaka, iştirak nafakası gibi tüm hususların belirtilmesi ve dikkatlice hazırlanması gerekir.
 2. Dava dilekçesi: Dava dilekçe ile açılacak anlaşmalı boşanma davasında taraflardan birisi davalı birisi ise davacı olarak gösterilmelidir.
 3. Taraflara ve ortak çocuğa ait kimlik suretleri.
 4. Avukata verilmiş olan resimli vekaletname.
 5. Dava açabilmek için gerekli olan harç ve gider avansının yatırılması.
 6. Tarafların anlaşmalı boşanma nedeni ile yaptıkları devir ve ödeme gibi işlemlerin belgelendirilmesi.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri 

Anlaşmalı boşanma davasında sunacağınız tüm belgelerin hukuka uygun olarak elde edilmiş ve gerçeği yansıtan belgeler olması gerekmektedir. Bu süreci bir avukat aracılığı ile sürdürmeniz önem arz etmektedir. Belgelerde ortaya çıkacak bir sıkıntı davanızın yıllarca sürmesine yol açabilmekte, davanızın reddedilmesi durumunda ise “anlaşmalı boşanma” davasını 1 yıl süreyle tekrar açamaz hale gelmektesiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Çekişmeli boşanma davasında yukarıda bahsettiğimizden farklı olarak ek olarak bazı belgelere ihtiyaç duyarsınız. Belirtilmelidir ki “çekişmeli boşanma davası” nın takibi titiz bir şekilde yapılmalı , anlaşmalı boşanmaya nazaran daha uzun bir süreç içeren söz konusu davada uzman bir avukatla çalışmanız tavsiye edilir.Yukarıdaki belgelere ek olarak sunmanız gereken evraklar şu şekildedir :

 1.  Tanık Listesi
 2. Delil Listesi 
 3. Kredi Kartı Ekstresi
 4. GSM operatörlerinden alınan detaylı dökümler
 5. Darp Raporu
 6. Telefon Mesaj ve Arama Kayıtları
 7. Karakol Kaydı
 8. Sosyal Medya Paylaşımları ve Yazışmaları
 9. Maddi ve Manevi tazminat, nafaka ve her türlü alacak talebi

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekişmeli boşanma davasında sunacağınız her türlü delil, evrak ve belge hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş olmalıdır. Aksi taktirde karşı taraf hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve süreç sizin için sürencemeli bir hale gelir.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. Hale tetik dedi ki:

  Merhaba adım hale.eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz.suan aynı evdeyiz. Benim sadece evden kendine ait eşyalarımı almak dışında eşimden bir isteğim yok.Zaten çalışıyorum amacım süre uzamadan bu evliliğin bitmesi.adliyeye giderken hangi evraklar lazım.davayı kendim acicam. Avukat tutamayacagim .yardımcı olursaniz sevinirim

  • avsaim dedi ki:

   Hale Hanım dava dilekçesi ve protokol hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar anlaşmalı boşanma davasını açmak için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Soru Sor
Danışma Formu
WhatsApp
Telefon Görüşmesi
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.