Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2020

Mar 15, 2018 | Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir? – 2020

Adana İncekaş Hukuk Bürosu olarak boşanma avukatı hizmetimiz çerçevesinde tarafımıza en çok sorulan sorulardan “anlaşmalı boşanma için gerekli evraklar”, “boşanmak için hangi evraklar gerekir” sorularını bu yazımızda detaylıca ele aldık. Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacağını umuyoruz.

blank

                                                                Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler – 2020

Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası dilekçesi ve belgeleri sadece aile hukuk mahkemesinde, aile hukuk mahkemesinin olmadığı yerlerde ise asliye mahkemesine verilir. Boşanma davası kesinlikle söz konusu mahkemelerden başka herhangi bir devlet kurumuna yapılamaz ve bu durum bir geçerlilik taşımaz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki anlaşmalı boşanma davası için gerekli belgeleri yaptığınız internet aramaları sonucunda güvenilir olmayan kaynaklardan elde ettiğini bilgiler ile hazırlamayınız. Boşanma davası sürecinde birtakım belge ve evrakları hazırlamanız önem arz etmekle birlikte bu süreci hızlandıracaktır. Bu süreçte kesinlikle bir avukat ile süreci yönetmeniz tavsiye edilir. Herhangi bir eksik husus durumunda süreç uzayabilecek söz konusu dava çekişmeli boşanma davasına dönebilecek, daha da önemlisi belli bir süre boyunca tekrardan anlaşmalı boşanma davası açma hakkınızı kaybedeceksinizdir.  Maddi durumunuz mukabilinde bulunduğunuz şehirden bir avukat aracılığı ile süreci yönetmeniz, ekonomik olarak sıkıntı içinde iseniz Baro’dan adli yardım talebinde bulunma hakkına sahipsiniz.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgeler : 

Aşağıda sırası ile saymış olduğumuz belgelerden en önem arz edeni “anlaşmalı boşanma protokulü” dür. Protokolde yer alacak mal tasfiyesi hususunda özellikle nokta atışı yapılması ve menkul veya gayrimenkullerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

 1. Anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan protokol: Protokolde mal tasfiyesi, boşanma nedeniyle doğacak alacak hakları, velayet, nafaka, iştirak nafakası gibi tüm hususların belirtilmesi ve dikkatlice hazırlanması gerekir.
 2. Dava dilekçesi: Dava dilekçe ile açılacak anlaşmalı boşanma davasında taraflardan birisi davalı birisi ise davacı olarak gösterilmelidir.
 3. Taraflara ve ortak çocuğa ait kimlik suretleri.
 4. Avukata verilmiş olan resimli vekaletname.
 5. Dava açabilmek için gerekli olan harç ve gider avansının yatırılması.
 6. Tarafların anlaşmalı boşanma nedeni ile yaptıkları devir ve ödeme gibi işlemlerin belgelendirilmesi.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri 

Anlaşmalı boşanma davasında sunacağınız tüm belgelerin hukuka uygun olarak elde edilmiş ve gerçeği yansıtan belgeler olması gerekmektedir. Bu süreci bir avukat aracılığı ile sürdürmeniz önem arz etmektedir. Belgelerde ortaya çıkacak bir sıkıntı davanızın yıllarca sürmesine yol açabilmekte, davanızın reddedilmesi durumunda ise “anlaşmalı boşanma” davasını 1 yıl süreyle tekrar açamaz hale gelmektesiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Çekişmeli boşanma davasında yukarıda bahsettiğimizden farklı olarak ek olarak bazı belgelere ihtiyaç duyarsınız. Belirtilmelidir ki “çekişmeli boşanma davası” nın takibi titiz bir şekilde yapılmalı , anlaşmalı boşanmaya nazaran daha uzun bir süreç içeren söz konusu davada uzman bir avukatla çalışmanız tavsiye edilir.Yukarıdaki belgelere ek olarak sunmanız gereken evraklar şu şekildedir :

 1.  Tanık Listesi
 2. Delil Listesi
 3. Kredi Kartı Ekstresi
 4. GSM operatörlerinden alınan detaylı dökümler
 5. Darp Raporu
 6. Telefon Mesaj ve Arama Kayıtları
 7. Karakol Kaydı
 8. Sosyal Medya Paylaşımları ve Yazışmaları
 9. Maddi ve Manevi tazminat, nafaka ve her türlü alacak talebi

Çekişmeli Boşanma Davası İçin Gerekli Belgelerin Özellikleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekişmeli boşanma davasında sunacağınız her türlü delil, evrak ve belge hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş olmalıdır. Aksi taktirde karşı taraf hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve süreç sizin için sürencemeli bir hale gelir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

29 Yorumlar

 1. Hale tetik

  Merhaba adım hale.eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz.suan aynı evdeyiz. Benim sadece evden kendine ait eşyalarımı almak dışında eşimden bir isteğim yok.Zaten çalışıyorum amacım süre uzamadan bu evliliğin bitmesi.adliyeye giderken hangi evraklar lazım.davayı kendim acicam. Avukat tutamayacagim .yardımcı olursaniz sevinirim

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Hale Hanım dava dilekçesi ve protokol hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar anlaşmalı boşanma davasını açmak için yeterli olacaktır.

   Yanıtla
 2. sude

  mrb.6 yillik ewliyim ve 6 yildir surekli asagilaniyorum hem beni istemedgini soyluyor hemde ayrilmiyor.devlet memuruyum 6 ay oldu baroya basvuru yapabilir miyim,neler gerekli birde 3 yasinda oglum var benden alinma ihtimali nedir

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Selamlar Sude Hanım, düzen bir geliriniz var ise Barodan “adli yardım” adı altında avukat temin etmeniz düşük bir ihtimaldir. Velayetin hangi tarafa verileceği hususu detaylı bir süreçtir.

   Yanıtla
   • Dilan

    Merhaba ben 3 senelik evliyim,almanyadan türkiyeye gelin geldim. Nikahımız İzmirde kıyıldı.
    2 yaşında bir kızım var, ama hergün hır gürden tekrar almanyaya döndüm kızımla.
    Boşanmak istiyorum ama çekişmeli olucak ve düştüğüm durumun tazmin edilmesinide istiyorum karşı tarafdan.
    Hakaret şiddet iftira herşeyi yaşadım artık istemiyorum. Türkiyeye gelmem gerekiyormu boşanma davası için? Yoksa türk konsolosluğundan hal ede bilirmiyim dava açmayı ?

    Yanıtla
    • Avukat Saim İncekaş

     Merhaba Dilan Hanım, Türkiye’den bir avukat aracılığı ile dava açabilirsiniz ancak.

     Yanıtla
 3. zehra

  merhaba adım zehra eşimle anlaşamıyoruz şiddetli geçimsizlik ve onur kırıcı hakaretleri var boşanmak istiyorum dava açmak için neler yapmam gerekli

  Yanıtla
 4. Tugce sen

  Merhaba ben tugce 4 ay once evlendik fakat siddetli gecimsizlik yapamiyoruz ikimizde anlasarak bosanmak istiyoruz ne yapmam gerek belgeler nelerdir ne kadar oduycem calisiyom avukat tutamiycam kac ayda bosanirim tanik gerekmi tesekkurler

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Selamlar Tuğçe Hanım, anlaşmalı olarak boşanmanız için evliliğin 1 yılı doldurmuş olması gerekmektedir.

   Yanıtla
 5. Anonim

  Ben 9 yillk evliyim bosanmak isriyorum 2 tane cocugum vr karsi taraf bosanmak istemiyo ne yapmam lazim

  Yanıtla
 6. EMRAH ONA

  Merhaba Avukat Saim Bey ben Emrah ONA , Eşim 2 seneyi geçkin bir süredir evine gelmiyor. Kız kardeşinin doğumu sebebiyle Ailesinin yanına gideceğini söyledi bende gönderdim eş görevim olarak. Kendisi isviçre de ve bununla ilgili nasıl bir boşanma işlemi yapmam gerekir ? Saygılar.

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Selamlar, Emrah Bey izleyebileceğiniz birden çok yol var. Bu nedenle detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçiniz.

   Yanıtla
 7. Kübra

  4yillik evliyiz 3 yaşinda bir kizim var surekli hakaret siddet tehtit iceren sozler iştiyrm ve boşanmaya karr verdgimde kizimi bana verrlermi

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Kübra Hanım velayetin verilmesi hususu bir çok kriter içermektedir. Anne veya babanın hayat koşulları her açıdan ele alınarak velayet kararı verilirmektedir.

   Yanıtla
 8. Mila

  Merhabalar 6 yillik ewliyiz 3,5 yasinda bir oglum var her gun tartsiyoruz 6 yildir asagilaniyorum hem istemiyor hem ayrilmiyor,ses kayitlari mevcur rahatszligimla ilgili 6 yildir asagiliyor.cocugumla tehdit ediyor,devlet memuruyuz ikimizde, kres parasi vs ben oduyorum butcem cok kisitli barodan avukat talep edebilir miyim,cocugun velayeti kimde kalir,ve neksdar surede sonuclanir.tsk ediyorum

  Yanıtla
 9. Mila

  Merak ettigim bir soru daha var suan anlasmali vermiyor ayrilmiyor tek.tarafli verirsem tekrar sureyi.kisaltma acisindan anlasmaliya donebilme imkani varmi,davayi acarsam belki ikna olur kaybedecekleri adina

  Yanıtla
  • Avukat Saim İncekaş

   Selamlar, evet çekişmeli dava sürecinde anlaşarak davayı sulh olup sonlandırabilirsiniz.

   Yanıtla
 10. Serap Doğan

  Maddi manevi çok sıkıntıya soktular aldatılmalar yalan dolan herşey var

  Yanıtla
 11. Hamdiye

  Merhaba 4 çocuğum var 13 yaşında evlendirlildim ve eşim bana şiddet maddi sıkıntı ve aldattı ama malesef bunları kanıtlayacak belgelerim yok iki evi ve bir dükkanı var ama üzerine yaptırmadı boşanma davasını açarsam mal nafaka velayet ve tazminat alabilir miyim en önemlisi benim için velayet 4 çocuğumun da ayrılmasını istemiyorum birbirlerinden lütfen aydınlatır mısınız

  Yanıtla
 12. Sercan

  Merhabalar ben 6 aylık nikahliyim boşanma işlemleri için dilekçe verdim çekişmeli olarak dava açıldı.bu süreç cokmu uzar anlasmali olarak 1 sene dolması gerekiyormuş ama ayrılık kararı aldık.bilgileriniz için simididen teşekkürler.

  Yanıtla
 13. ozgur

  baldizim 6 aylik evli bir haftalikken 5 yasindaki baldizin cocuguna silah cekti
  dovdu 6 ay uzaklastirma verdiler
  simdi baldiz bosanacak mal paylasimi
  olurmu yani baldiz tazminat alabilirmi

  Yanıtla
 14. ERHAN

  merhaba 5 yıllık evliyim 3.5 yasında kız cocugumuz var.Ben annesinin yanına kafasını dinlemesi icin gönderdim.Yalnız boşanma davası acmış.Şiddetli geçimsizlik ihtiyaclaımızı karşılamıyor,ilgisiz diye tek taraflı cekişmeli.Yalnız ben eşimden bosanmak istemiyorum eşimi seviyorum.Evime bakıyorum ihtiyaclarını karşılyorum ondada bi sorun yok.Sadece tartısma oluyor ailelerden yana aramızda darp raporu vs yok.Cocugumu anneye muhtaç olacagı icin yasıda kucuk oldugu ıcın mahkeme anneye vericek ama ortak velayet bosandıktan sonra da devam edermi?Ben eşimi seviyorum boşanmak istemiyorum.Sonuç olarak ne olur yardımcı olabilirmisiniz?

  Yanıtla
 15. Sevil

  Merhaba 13 yillik evliyim esimden bosanmak istiyorum kendisi bosanmak istemiyor iki cocugumuz var hangi evraklar gerekli olur

  Yanıtla
 16. Hande

  Merhaba, uygunsuz içerik izlemek, taraflardan birini üzeceğine, güven kaybı yaratacağını bilerek yıllarca yalan söylemek, bunu rağmen taraflardan birinin boşanmak istemesi, diğerinin istememesi de anlaşmalı boşanma dahilinde mi ? Yani yasalar manevi tahribatı gözetiyor mu ?

  Yanıtla
 17. Ahmet poyraz

  Selamın Aleykum 10 yıllık Evlıyım cocumuz olmadan once hep bırbırımızı yıyoduk sımdı ıse 2 yasında kızım var rabbımın ıznıyle ama baktım hala guvencsızlıkler devam edıyo bırbırımızı yıpratcamıza bosanmaya karar kıldım Esımle Anlasmalı Bosanmaya karar verdım ona bır daıre alıp ve cocumun nafakasının 2 katını vermeye karar kıldım sımdı ıse anlasmayı red ettı daha fazlası ıcınmı anlamıs degılım bu zamanda ıyılermı hep kaybedıyor kotulermı

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.