Anlaşmalı Boşanma Protokolü Genel Sözleşme Hükümlerine Tabidir, Serbestçe Madde Eklenebilir – Yargıtay Kararı

Eşler anlaşmalı boşanma protokolünde serbestçe görüşlerini bildirebilir. Ahlaka aykırı olmadıkça istedikleri anlaşma maddelerini protokolde düzenleyebilirler. Çünkü anlaşmalı boşanma protokolü genel sözleşme niteliğindedir.

Yargıtay Kararı

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 4.3. 2003 T„ 2003/1941 E., -2003/2097 K. sayılı kararı:

Taraflar TMK’nın 134/3. maddesi çerçevesinde “anlaşmalı olarak” boşanmışlardır. Aralarında yaptıkları protokol, hukuki niteliği itibariyle Medeni Kanun hükümlerinden kaynaklanmakta ise de; genel sözleşme hükümlerine tabidir. Böylece kanunun, emredici nitelikte kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı saymadığı hususlarda taraflar serbest iradeleriyle sözleşme yapabileceklerdir.

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

blank

Anlaşmalı Boşanma Öne Alım Dilekçesi

ADANA AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE DOSYA NO : DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : VEKİLİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: