Amerika’da Avukatlık Sistemi

Amerika’da Avukatlık Sistemi

“Avukat” kelimesinin İngilizcedeki tam karşılığı “Attorney at law”dur. Birçoğumuz avukatın tam çeviri karşılığının “lawyer” olduğunu bilse de uygulamada avukatlık uygulamasına “attorney at law” denir. Bunun yanında “counselor(danışman, hukuk müşaviri)” veya “counselor at law(hukuk danışmanı) kelimelerinin de avukatları tanımlamak için kullanıldığına rastlarız.

Amerika’da avukatlık mesleğinin icrasında “hukukun uygulayıcısı” terimi sıklıkla kullanılır. Avukatlar gerçekten de hukukun uygulayıcısı ve denetçisidirler.

Türkiye’de olduğu gibi Amerikan hukukunda da dava açma, takip etme ve adliyede işlem yapma yetkisi avukatların tekelindedir. Yani normal bir vatandaş başka bir vatandaşı adliye işlemlerinde temsil edemeyecektir. Yine belirtmek gerekir ki Amerika’da eyaletten eyalete avukatlık mesleğinin icrası ile ilgili farklılıklar mevcuttur. Her eyaletin baroların yetki ve görevlerini farklı kriterlere göre belirlediğini görüyoruz.

Avukatlık Uygulaması

Amerikan Avukatlık sisteminde İngiltire’dekine benzer duruşma avukatı ve ofis avukatı gibi bir ayrım bulunmamaktadır. Bilindiği üzere İngiliz Hukuk sisteminde “solicistor” ve “barrister” olmak üzere avukatlık uygulamasında keskin bir ayrım bulunmaktadır.

Uzmanlaşma

Amerika’da avukatları uzmanlaşmaya zorlayan bir kanun çerçevesi bulunmamaktadır. Ancak yine de çoğu avukat uzmanlık odaklı çalışmaktadır. Uzmanlık alanlarına şu şekilde örnekler verebiliriz:

  • “Outside Counsel”(Hukuk firmaları) – “In-House Counsel”(Daha çok butik danışmanlık anlamında kullanılır)
  • “Plaintiff”(Mağdur avukatlığı) – “Defense Attorneys”(Savunma, şüpheli avukatlığı)
  • “Transactional, office practice”(Ofisten çıkmayan, sözleşme-metin-araştırma odaklı, Office Boy 😛 )- “Litigators” (Sahada savaşan, her türlü devlet dairesinde iş bitiren, iş bitirici)
  • “Trial Attorneys” (Vakıalar üzerinde savunma yapan, olay örgüsü ve hikayedeki detayları dolduran, hayat deneyimini hukuki düzeleme aktaran) – “Appellate Attorneys”(Temyiz avukatı, kanunun lafzi yorumu odaklı savunma yapan)

Tabii bildiğimiz üzere Amerika birçok eyaletten oluşuyor ve bazı eyaletler uzman avukatlık kavramının kullanmasını hoş karşılamıyor. Yani avukatın kendisini “Savunma Avukatı”, “Mağdur Avukatı” gibi sıfatlarla çağırmasına izin vermiyor. Ancak bu eyaletler azınlıkta.

Bunun yanında Kaliforniya Barosunun en özgür ve tanıtıma izin veren baro olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Kaliforniya Barosu avukatlarının belli sıfatlar kullanmasına izin veriyor. Meslekte deneyim ve sertifika gibi koşulları sağlayan avukatlar alanlarına göre “Aile Hukuku”, “Ceza Hukuku”, “Yabancılar Hukuku” gibi sıfatları Avukat sıfatıyla birlikte kullanabiliyor. Uzmanlık alanları içerisinde en çok başvuruyu ise “Kişisel Yaralanma ve Tazminat Hukuku” alanı almış durumda.

Amerika’daki Avukat Sayısı

Amerika’da 2020 yılı için yaklaşık olarak aktif çalışan avukat sayısı 1.900.000’dir. Yeri gelmişken şu detayı da paylaşmamızda yarar vardır: Amerikan vatandaşlarının yaklaşık yüzde %76’sı avukat ihtiyaçlarını internet üzerinden araştırmaktadır.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 16:38

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.